100 bilim adamı tıbbi ve aromatik bitkiler çalıştayında

100 bilim adamı tıbbi ve aromatik bitkiler çalıştayında
Reklam

Sahip olduğu 2 binden fazla tıbbi ve aromatik bitkiyle Türkiye’nin en önde gelen illeri arasında yer alan ve Türkiye’nin tek Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi’ne sahip olan Hatay’da, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı’ düzenlendi.
Antakya’da düzenlenen ve çok sayıda bilim adamının katıldığı toplantıda, bölgede bulunan tıbbi ve aromatik bitkilerin daha akılcı kullanımı ve ticari hayata kazandırılması konusu etraflıca ele alındı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi’ projesi kapsamında düzenlenen çalıştayda, sektörün tüm yapı elemanlarının bir araya gelmesi, mevcut durumun analiz edilmesi ve gelecekte uygulanacak stratejilerin geliştirilmesi konuları detaylı olarak ele alındı. Çalıştaya 15 farklı kurum, 10 farklı il ve 11 farklı üniversiteden 100’ün üzerinde bilim adamı katıldı.
Çalıştay öncesinde bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Mehmet Ali Olgun, çalıştayların sonucunda varılacak kararla tıbbi ve aromatik bitkilerin tarımının yapılmasının ana hedef olduğunu söyledi. Hatay’ın da tıbbi ve aromatik bitkiler açısından önemli bir merkez olduğunu belirten Olgun, “Amacımız ülkemizin zengin kaynakları olan tıbbi ve aromatik bitkilerin, doğadan toplanmasından ziyade kültürel tedbirlerle tarımının yapılması ve çiftçilerimizin gelirini yükseltmek. Özellikle var olan çeşitlerin doğadan toplanmasıyla yok olması yerine, kültürel tarımın yapılmasıyla çoğalmasını hedefliyoruz. Hatay’ın tıbbi ve aromatik bitkiler yönünden zengin bir il olduğunu biliyoruz. Hem çiftçimizin gelirini yükseltmek, hem türlerin yok olmasını engellemek amacıyla çiftçimizin bazı ürünlerine alternatif olarak gelirini yükseltmek ve ihracata yönelik yapılan çalışmalardır” dedi.
Hatay’da Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak tıbbi ve aromatik bitkilerin üretilmesi için 5 yılık bir proje başlattıklarını ve Hatay’ın potansiyelini kullanmak istediklerini belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi de, çalıştayın bu anlamda önemine vurgu yaptı. Tüfekçi, “Hatay diğer tarımsal üretimlerin yanında aynı zamanda tıbbi ve aromatik bitkiler açısından da çok önemli bir potansiyele sahip. Bu öneminden dolayı bakanlık tıbbi ve aromatik bitkiler çalışmasına Hatay’ı da dahil etmiş. Amaç bu sektörün sorunlarını yerelde tespit etmek, sorunlar doğrultusunda hedef belirlemek ve bu sektörü daha ileri seviyelere taşımak. Biz faaliyetler kapsamında Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzemizi kurduk, vatandaşların tanıtım ve takdirine sunduk. Yine bu konuyla alakalı önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmaları bir kitapçıkta topladık. 5 yıllık bir planımız var, bu plan doğrultusunda önümüzdeki yıllarda bu sektörün daha ileri aşamalara gelmesi için gerek bakanlığımız, gerek il müdürlüğümüz olarak çalışmalara devam edeceğiz” dedi.
2 gün sürecek olan çalıştayda ilaç sektörü temsilcilerinden akademisyenlere, eczacılardan Orman Genel Müdürlüğü yetkililerine kadar geniş bir katılımcı grup, sektörün sorunlarına çözüm arayacak.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ