Aile boyu besiciliğe teşvik

Aile boyu besiciliğe teşvik
Reklam

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, aile işletmelerinin teşvik edileceğine dair açıklamalarda bulundu.

 

ET FİYATLARININ YÜKSELİŞİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi ziyaret eden Ulusal Kırmızı Et Konseyi(UKON), et fiyatlarının düşmesi için KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini ve gümrük vergisinin kaldırılmasını istedi. Bakan Zeybekci, aile işletmelerinin teşvik edileceğini söyledi.

 

Ekonomi Bakanı Zeybekci özellikle aile hayvancılığının geliştirilmesine dönük olarak ilgili bakanlıkların ve sektörün katılımıyla somut kararların alınacağı bir çalışma başlatılması gerektiğini belirtti.

 

Ziyarette Bakan Zeybekci, buğday ve ette kendimize yeter durumda olmamız gerektiğini ifade ederek,  tüketiciye dünya fiyatları üzerinden uygun fiyatlı et yedirirken üreticinin maliyet farkının karşılanması, bu sayede üretimin sürekliliğini sağlarken özellikle gençlerin daha iyi beslenmesini sağlamayı amaçladıklarını belirterek, et fiyatlarının düşmesi için aile iştletmelerinin teşvik edileceğini söyledi.

 

ET FİYATLARINDA KDV İNDİRİMİ İSTENDİ

 

Zeybekci, aile hayvancılığının geliştirilmesi için somut kararların alınacağı bir çalışma başlatılması gerektiğini söyledi. UKON ise besicilikte yüzde 15 oranında olan gümrük vergisinin kaldırılmasını, perakende ette yüzde 8’lik KDV oranın yüzde 1’e indirilmesini talep etti.

 

GÜMRÜK VERGİSİ KALKACAK MI?

 

UKON Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince, besi işletmelerinin istikrarsızlıktan dolayı sektörden çıktığını belirterek, kırsal alanlarda tarımla ilgilenen kesimlerin azaldığını, özellikle gençlerin tarıma olan ilgisinin yok derecek kadar az olduğunu ifade etti. Hedeflerinin yüzde 100 yerli üretim olduğunu ifade eden Hacıince, son dönemde dolar kurunun çok yükselmesi nedeniyle yurtdışından gelen ürün fiyatının arttığını, bu nedenle yüzde 15 oranında olan gümrük vergisinin kaldırılması gerektiğini belirtti.

 

UKON Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fazlı Yalçındağ ise GAP, DAP, KOP ve DOKAP’da uygulanan damızlık etçi boğa desteğinin tüm illere yaygınlaştırılması, perakende ette yüzde 8’lik KDV oranın yüzde 1’e indirilmesi talebini Zeybekci’ye iletti. Yalçındağ, Türkiye’deki hayvan miktarı ve niteliği istenilen noktaya gelene kadar besi hayvanı ithalatına kısıtlama getirilmeksizin devam edilmesi gerektiğini ifade etti.

 

 

Kaynak: ulusaltarım – yenisöz gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ