Anadolu kadınının elinden şifa

Anadolu kadınının elinden şifa
Reklam

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesinde yeni başlayan nar hasadı, beraberinde nar suyu telaşını da getirdi. Kadınlar toplanan narlar çürümeye yüz tutmadan sularını sıkıp dolaplarda depoluyor.
Yılda bir kez gerçekleştirilen nar hasadı, beraberinde nar suyu telaşını da getirdi. Dalyanlı kadınlar bahçelerinden topladıkları narları bir araya getirip, tanelerini ayıklıyor daha sonra meyve taneleri sıkılıp suları çıkarılıyor ve şişeliyor. Şişelenen nar suları dipfrizlerde saklanıyor ve bir yıl boyunca tüketiliyor. Faydaları herkesçe bilinen bu mucizevi meyvenin suyuna ise şeker dahil hiçbir katkı maddesi ilave edilmiyor.
Yıl boyunca tüketecekleri nar sularını nasıl hazırladıklarını kendine has konuşmasıyla anlatan 58 yaşındaki İnci Duran; “Narları önce tarladan topluyor ve traktörle bir yerde biriktiriyoruz. Daha sonra hep beraber tenelerini ayıklıyoruz, ondan sonra makinede suyunu çıkarıyoruz sonrada şişeleyip dipfrize koyuyoruz. Dipfrizden de alıp alıp içiyoruz” dedi.
Dünyanın doğal bir ilaç olarak tanımladığı latince adıyla ‘Punica Granatum’ olan bu meyve de, C vitamini, potasyum, demir, polyphenol, anthocyanin ve tannin adında antioksidanlar bulunuyor. Nar suyu ise güçlü antioksidan etkisiyle bilinen elajiktanenler yönünden oldukça zengin olduğu, ayrıca siyanidin, delfinidin, pelargonodin, kersetin, kaempferol, luteolin gibi yeşil çaydan daha zengin antioksidanlar içerdiği de biliniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ