Arıcılara hem orman hem de hibe müjdesi

Arıcılara hem orman hem de hibe müjdesi
Reklam

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysi Eroğlu, daha önce arıcıların ormanlara yaklaştırılmadığını ancak kendilerinin her türlü balı üretmeleri için ormanları açtıklarını üstüne yüzde 20 hibeli kredi de verdiklerini söyledi.
Bakan Eroğlu, 209 milyon liralık 5 tesisin açılışı için Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ile geldiği Adana’da açılışın ardından Adana Valiliğini ziyaret etti. Bakan Eroğlu, burada Vali Mustafa Büyük’ü Bakan Sarı ile birlikte makamında ziyaret ettikten sonra basın toplantısı düzenledi. Eroğlu, Adana’nın çok verimli toprakları olduğunu, ancak daha önce şehre hiç yatırım yapılmadığını kendileriyle birlikte 13 yılda 19.5 milyar liralık yatırım yapıldığını, yeni projelerle yeni yatırımlarında yapılacağını kaydetti. Adana’da eskilerin deyimiyle “adamı eksen adam biter” diyen Bakan Eroğlu, verimli toprakların sulanması için baraj ve göletler yapıldığını ifade etti. Bakan Eroğlu daha sonrada müjdeli haberleri olduğunu söyleyerek, “Büyük yatırımlara imza attık inşallah yeni dönemde projelerimiz var. Büyük barajları aşağı yukarı bitirdik. Çok az baraj kaldı. Yaklaşık 320’yi buldu baraj sayımız. Bin günde bin gölet projemizi de tamamladık 3 yılda. 2019 yılına kadar 1071 gölet ve sulaması, projesi var bunların bir kısmı baraj olacak. Adana’daki tüm göletleri tamamlayacağız” dedi.

“ORMAN KÖYLÜSÜNÜN YANINDAYIZ”
Bakan Eroğlu, orman teşkilatının artık orman köylüsüne yaklaşım tarzının değiştiğine değinerek şöyle devam etti:
“Onlara bir hısım şeklinde kırsal kalkınmada lokomotif olacak şekilde yaklaşıyoruz. 26 eylem planımız var kırsal kalkınma için. Ceviz, badem, bal ormanı fıstık çamı hatta zeytin ağaçlarını kesiyorlardı. Yargı karar almış zeytin orman ağacı değildir diye. Onları aşılayın dedik vatandaşlara orada açık bir kapı var. Yüzde 80’ini zeytin yüzde 20 si de başka orman ağacı olacak şekilde vatandaşlara kura çekip ceviz, badem, keçi boynuzu, harnup fıstık çamı dedikleri bunları vatandaşlara dağıtıyoruz. Vatandaş çünkü gelir temin ediyor 49 yıl istifade ediyor. Kavga olmasın diye bunları parselliyoruz. En yakın mahalle veya köyde kaç tane hane varsa hane sayısına bölüyoruz. 2 dönüm 3 dönüm 5 bin dönüm vs. gibi alanları kaç metrekare düşüyorsa taksim edip parsellere numara koyuyoruz ve bunları dikiyoruz. Ceviz, fıstık çamı, badem, keçiboynuzu dağıttık. Bunlar dikiyoruz. Bakması, tüm masrafları bakanlığımıza ait. Toplaması satması da vatandaşa ait olmak üzere büyük bir seferberlik başlattık.”

“ARICILARI ORMANA ALDIK”
Bakan Eroğlu, daha önce arıcıların ormana sokulmadığını hatırlatarak, “Ormanlara arıcılar sokulmazdı. Şimdi bırakın yasaklamayı gelin size mutlaka burada yer verelim organik ortamda istediğiniz kestane, çam, çiçek gibi balları üretin diyoruz. Bunun için de kredi de verelim yüzde 20’si hibe, gerisi yüzde 1.5 masrafla bunları size verelim diyoruz çünkü insanları yaşatmak lazım bulunduğu yerde. Biz de böyle bir program uygulamaya başladık. Bugün de örneğini gördük hayırlı olsun” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. mehmet özer dedi ki:

  İstanbul Beykoz bozhane koyunde ikamet ediyorum .orman köylüsü olup 2016 yılı için kaynarca orman işletmesine dilekçe vererek arıcılığa verilen destek talebimizi ilettik.ne kadar ve nezaman ve nasıl bir destek olduğunun bilgisini bize iletmediler.arıcılar birliğne kayıtım vardır

 2. Veysel Durdu dedi ki:

  Arıcılar için güzel bir haber olmuş teşekkürler

 3. yılmaz kara dedi ki:

  evet çök güzel olur ama o amaçla kullanırsan örnek bugün arılarımın yanına kek yaptım izmir menderese vardım arı kovanlarımdan iyi kovanlardan 45 arı çalınmış arıcının kendine ait böyle yeri olsa insan önlem alır 31 01 2016

 4. Mustafa Arar dedi ki:

  Böyle bir destekleme varsa çok iyi olur fakat Kayseri de hibe destekli kredi yok diyorlar. Böyle bir desteklemeyi nasıl alabiliriz.

BİR YORUM YAZ