Reklam

Bakan Çelik, “Çiftçi yurt dışında yorulmayacak”

Bakan Çelik, “Çiftçi yurt dışında yorulmayacak”
Reklam

Bakan Çelik, tarımın sadece emekli olanların vasıfsız insanların uğraştığı bir alan olmaması gerektiğini söyleyerek, yeniden insanların kentten köye dönüş yapmalarını istedi. Tarımda gençlerin de büyük önem taşıdığını anlatan Çelik, “Üzüldüğüm bir olay, tarım sanki vasıfsız emekli olanların uğraştığı bir alan olarak algılanması kabul edilebilir, bir anlayış değildir. Gençliğe çok önem veriyoruz. Gençlere çok destek vereceğiz. Köye önem veriyoruz. Köy önemli, hepimiz köyden geldik. Şehirleri imara açarsak, köyü terk edersek nereden doyacaksınız. Köyü terk et ama şehirlerde yaşanmaz hale geliyor. Bu doğru bir gidişat değil. Bunun için köye dönmemiz gerekiyor. Meralar arazilerin en güzel şekilde değerlendirilmesi ve ülke ekonomisine katma olarak dönmesi konusunda, bu işin yalnız bir emeklinin işi değil, gençlerin de işi olduğunu yeni bir bakış açısıyla oturtturmamız gerekir. Köylü, e kızda vermeyiz köylüye. Böyle bir yaklaşım olamaz. Bu mantaliteden anlayıştan çıkmamız gerekir. Bu bakış açısı değişirse çok şey değişir” ifadelerine yer verdi.

“ÇİFTÇİ YURT DIŞINDA YORULMAYACAK”
Çelik, gıda ithalatı konusunun ülke gündeminden kaldırmak için yoğun çalışma içerisinde bulunduklarını belirterek, bu konuda herkesin üzerine düşenini yapması gerektiğini söyledi. TİGEM arazilerinin damızlık ve tohum yetiştiriciliğinin adresi olacağını belirten Çelik, çiftçileri yurt dışında yormayacaklarını ifade etti. Çelik, “Gıda ithalatı kavramını birlikte çalışırsak, büyük dayanışma içerisinde olursak, ülkenin gündeminden kaldırabiliriz. Türkiye’nin gıda ithalatını konuşması doğru mudur? Doğru değildir. Doğru işleri yaparsak, bu kavram bizim gündemimizden çıkabilir. Ette sütte, tohumda, hayvancılıkta mutlak süretle kaliteyi yakalamak zorundayız. Hepimize düşen sorumluluklar var. Her alanda olduğu gibi tarım alanında da 10-12 yılda ciddi başarılar, mesafeler alınmıştır. Önümüzdeki dönem içerisinde TİGEM arazileri, damızlık ve tohum yetiştiriciliğin adresi olacak. Çok yaygın bir şekilde, Gaziantep’li üreticimiz damızlık talebinde bulunuyorsa, gidip TİGEM’den bunu temin edebilecek. Onları yurt dışı kapılarında gezdirmeme ve yormama anlayışını oturtacağız” diye konuştu.

PİYASA DÜZENLEYEN KURUMLARA DESTEK
Çelik, Et Süt Kurumu gibi kurumların piyasadaki düzenleyici, regilasyon görevlerini çok daha sağlıklı yapabilmeleri konusunda her türlü desteği vereceklerini kaydetti.
Tarımsal desteklerin AK Parti iktidarları döneminde ivme kazandığını anlatan Çelik, “Önümüzde havza bazlı destekleme modellerine geçeceğiz. Ne nerede, ne zaman, ne kadar ekilecek. İthalatımız, ihracatımız ne. Tüm bu veriler. Su kaynaklarımız ne. Toprakla suyun buluşması nerede gerçekleştiriyoruz. Hangi ürün hangi toprak için elverişlidir gibi çalışmalarımızı son aşamaya getirmiş bulunuyoruz. Üretimin planlanması, sözleşmeli üretim gibi konular hassalıkla durduğumuz konular olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.

RUSYA KRİZİ
Çelik, Rusya krizi sonrasında Pazar çeşitliliğinin önemini ortaya çıkardığını ifade etti. Tüm müteşebbislere, çağrıda bulunan Çelik, “Tarımsal ürünlerde pazar çeşitliliğimiz önemli. Son günlerde bazı sorunlar yaşıyoruz. Birkaç ülkeyle sorun yaşıyorsunuz, tümden tarım ekonomisini etkiliyor hatta diğer alanlarda da etkisini görüyoruz. Pazar çeşitliliği konusunda, Daha bir yoğun bir şekilde, gerek ticaret müşavirlerimiz, büyükelçilerimiz, baş konsoloslarımız, müteşebisslerimiz birlikte hareket etmemiz, tüccar mantığında dünya piyasalarında var olmamız gerekiyor” dedi.

HEMEN ULAŞILABELECEK PAZARLAR
Çelik, Türk müteşebbislerin hemen ulaşabileceği Suudi Arabistan ve Katar gibi yeni pazarların bulunduğunu söyledi. Çelik, “Suudi Arabistan, bakliyatın yüzde 40’nı Avusturalya’dan temin ediyor. Şyüzde 11’ni bizden temin ediyor. Katar’ın kanatlı talebi 230 milyon dolar civarında. Bunun yüzde 56’sınıı Brezilya’dan temin ediyor. Bunlar bizim hemen ulaşabileceğimiz pazarlar. Pazar çeşitliğini sağlamamız gerekiyor. Fuarların, üretimin amacı pazardır. Bunlar pazarla birlikte anlam kazanacaktır. GAP bünyesinde tarımsal ürünlerde, tarımsal endüstriye geçiş ve markalaşmaya yönelik çalışmalar önem arz ediyor. Filan ülkenin peyniri deniliyor. Bizim peynirimiz var, kaşarımız var. Bizim bir çok tarımsal ürünümüz var. Bunların markalaştırması konusunda tabiî ki, oluşturacağımız ve yapacağımız çalışmalar önümüzdeki dönem açısından büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ