Reklam

Bas Mührü, Al Parayı Devri Kapanıyor

Bas Mührü, Al Parayı Devri Kapanıyor
Reklam

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Konya’nın geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği 300 milyon dolarlık tarımsal ihracatla ülke ekonomisine katkı sağladığını söyledi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Konya’da İç Anadolu Bölgesi Bakanlık Koordinasyon ve Sektörel Akıl Toplantısına katıldı.

Hükümetleri döneminde çiftçiye verdikleri destekleri de anlatan Bakan Çelik, “AK Parti iktidarları döneminde 79 milyar liralık tarımsal desteğimiz oldu. Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir iktidarla mukayese edilemeyecek yükseklikte tarıma verilen destek. 2015 yılında 10 milyar liralık bir destek. 2016 yılında da 11.6 milyar lira tarıma destek verilecek. Gübre ve yemdeki KDV’yi de dikkate alırsanız bu 14 milyar lirayı bulmaktadır. Çiftçi ve kamu el ele olacak. Masada tarım değil, sahada tarım, tarlada tarım olacak. Mevzuatımız maalesef yoğun. Mevzuat o kadar karmaşık, desteklemeler o kadar çeşitli ki, bunların dosyası günler alıyor. Dolayısıyla tarlaya zaman kalmıyor. Mevzuatı azaltmamız gerekiyor. Bitkisel üretimle mi meşgul vatandaşımız bilecek ki, ben yılda 2 kere destek alacağım. Evraktan ziyade tarlada ne yapıyorsun hayvancılıkta ne yapıyorsun kafamızın orada olduğu bir kamu çiftçi el ele anlayışı ikame edeceğiz. Bir önemli konu da oda, birlik, borsalar yani sivil yapılanmalar. Çok önemsiyorum gelişmiş demokrasilerde sivil yapılanmalar çok önemli. Çiftçiyle, yönetimle adeta bir köprü mesafesinde olmaları gerekiyor. Ama bir gerçeği kabul edelim. Arkadaş siz noter değilsiniz. Mührü bas aidatı al. Bu değil ki. Bu en son düşünmeniz gereken şey. Bu konuda çok ciddi bir reforma ihtiyaç var. Birliklerimiz daha fonksiyonel, odalarımız daha fonksiyonel olmalı. Üreticiyi rahatsız edici bir oda birlik anlayışı olmaz. Yani siz sorun çözücü olmanız gerekiyor, tabiî ki ayakta durmanız da gerekiyor. Çiftçiyle, üreticiyle kol kola birliklerimizin, odalarımızın dağınıklığını kabullenmek mümkün değil. Güzel bir dayanışma içinde olacak bir yapıyı birlikte kurmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Konya Valisi Muammer Erol da, “Konya sanayisi, ticareti, tarımıyla geçmiş 10 yılı kapsayacak bir 5 yılı çok rahat çıkaracağını görebiliyoruz. İnşallah bu potansiyeli de geliştirme adına insanımızın emeği, gayreti kendilerine merkezi idarenin kol kanat germesi ve yol açmasıyla hedefine varacak gibi görünüyor. İnşallah bu toplantılar Konya’mızın tarım potansiyelini harekete geçirme adına ve çiftçilerimizin de sizleri bu kadar yakınında bulmuşken taleplerini, problemlerini doğrudan aktarma adına bir imkan verdi. İnşallah bu toplantının başarılı olmasını diliyorum” dedi.
Konuşmaların ardından toplantıya verilen arada salon önünde üretici firmalar tarafından açılan stantları gezen Bakan Çelik’e çeşitli hediyeler verilirken, Bakan Çelik ikramların tadına baktı.
Bakan Çelik’in özellikle Aksaray Malaklısı cinsi köpekle ilgilenmesi renkli görüntüler oluşturdu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ