Başkent’te dev hayvancılık bölgesi

Başkent’te dev hayvancılık bölgesi
Reklam

Ankara’nın merkez ilçelerinden biri olmasının yanında tarım ve hayvancılıkta da aktif rol alan Sincan’da bir araya gelen besiciler, dev bir yatırıma imza attı. Doğal Besi Toplu İşyeri Kooperatifi, bin 200 dekar alan üzerine 50 bin başlık hayvancılık bölgesi kurdu.
Şu anda sekiz bin büyükbaş hayvanın bulunduğu Sincan Hayvancılık Bölgesi’nde yatırımların tamamlanmasıyla 5 ay gibi kısa bir süre sonra hayvan sayısı 12 bin başa çıkacak. Besi bölgesinde 7 bin baş besi, bin başta süt hayvanı buluyor. Modern işletmelerin bulunduğu bölgede hayvan gübreleri de tamamen otomatik sistemlerle işletmelerden toplanıp değerlendiriliyor. Kooperatifin hedefi ise toplanan gübrelerden biyogaz elde etmek.
Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, Doğal Besi Toplu İşyeri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Birol Mermer’i ziyaret ederek, Sincan Hayvancılık Bölgesi’nde incelemelerde bulundu. Bu tür modern işletmelerin Ankara’ya kazandırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Korkmaz, burada kazanılan deneyimleri Çubuk’ta kurulan organize besi sanayi bölgesinde kullanmak istediklerini söyledi. Bölgede Türkiye’nin en modern yatırımlarının olduğuna dikkat çeken Korkmaz, besicilerin civar köylerden yem bitkisini aldığını kaydederek, bu yatırımın hayvancılığa katkısının yanı sıra civar köylerde ikinci ürün olarak yem bitkisi ekilişlerini de artırarak ekonomiye iki yönlü kazanç sağladığını ifade etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ