Besiciler için kritik 32 il

Besiciler için kritik 32 il
Reklam

Tarımda 2002 yılında 3,7 milyar olan ihracatın 2015 yılında 16,8 milyar dolara, 2002 yılında 98 milyon ton olan bitkisel üretimin ise 115 milyon tona çıktığını, 2003-20016 yılları arasında tarımda 90 milyar TL nakit destek ödendiğini ifade edildi. AK Parti Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı açıklamalarında şu bilgileri verdi: “Hükümetimiz tarımı stratejik bir alan olarak görmekte ve büyük önem vermektedir. Bu nedenle milli tarım projesi ile 941 havzada havza bazlı üretime dayalı destek programı uygulanacak. Bu program ile Türkiye artık üretim planlamasına geçmiş olacak. ‘Arz açığı ve arz fazlası’ tartışmaları da büyük oranda ortadan kalkacak. Çiftçi kardeşlerimiz neyi, nerde ekerse ne kadar destek alacağını önceden bilecek. Piyasalardaki fiyat dalgalanmalarını en aza indirerek, fiyat istikrarına katkı sağlayacağız.”

Gübrede yüzde 18 KDV’nin kaldırıldığını hazırlatan Kırcalı, “Tarım kredi gübre fiyatları yüzde 23, mazot fiyatı yarı yarıya düşürüldü. Desteklerde bürokrasi azalacak destek ödemeleri nisan-mayıs/ eylül-ekim olmak üzere 2 dönemde yapılacak. 29 ilimizde mera hayvancılığı yetiştiriciliği bölgesi oluşturuyoruz. Et sığırcılığına uygun, 200 başa kadar düve alımına yüzde 30 hibe vereceğiz. Programlı aşıları yapılmış 4 aylık her buzağı için 750 TL destek saplayacağız. İçinde Samsunumuzun da bulunduğu 32 ilde en az 500 baş kapasiteli Damızlık Gebe Düve Üretim Merkezleri kuruyoruz. Ahır yapımına, damızlık hayvana ve alet-ekipman alımına yüzde 50 hibe destek veriyoruz. 23 İlde en az 500 baş kapasiteli Damızlık Koç-Teke Üretim Merkezleri kuruyor ve ağıl yapımına, damızlık hayvana ve alet-ekipman alımına yüzde 50 hibe destek veriyoruz. İçinde Samsun ilimizin de bulunduğu 8 İlde en az 250 baş kapasiteli Damızlık Manda Üretim Merkezleri kuruyoruz. Ahır yapımına, damızlık hayvana ve alet-ekipman alımına yüzde 50 hibe destek vereceğiz. Büyükşehir sınırları içindeki hayvan barınaklarından ruhsat harcı alınması uygulamasına son vereceğiz. Ette kesim standardı ve karkas sınıflamasına geçiyoruz” diye konuştu.

Kırcalı şu bilgileri verdi: “941 havzada ‘Gübre Kullanım Kılavuzu’ hazırlayarak, bilinçli gübre kullanımını ve doğru toprak işleme uygulamalarını başlatıyoruz. TARSİM’in kapsamını genişletiyoruz. 7 bölgede çiftçilerle toplantılar yapılarak, sorunlar mahallinde ele alındı. Genç çiftçilere 30 bin TL hibe projesi başlatıldı. Hayvancılık destekleri doğrudan üreticilere ödenmeye başladı. Et ve Süt Kurumu (ESK) ilk defa süt alımı yapmaya başlayarak, hem et hem de süt konusunda piyasada regülasyonu sağladı. Tarımsal kooperatiflerin 640 milyon TL borcu yapılandırıldı. Doğal afetlerden dolayı tarımsal kredi borçları bir yıl ertelendi. Tarım Kredi Kooperatifleri yeniden yapılandırılarak 8 genel müdürlük kapatıldı ve maaşlar yüzde 70 civarında düşürüldü. Her zaman olduğu gibi hem ülke tarımımızın hem de çiftçilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ