Canlı hayvan üretiminde ciddi düşüş

Canlı hayvan üretiminde ciddi düşüş
Reklam

Kütahya’nın canlı hayvan üretim değerinin bir önceki yıla göre yüzde 22,5 oranında düştüğü bildirildi.

Kütahya il genelinde canlı hayvan üretiminin 632 milyon TL olduğunu açıklayan TUÜK Bölge Müdürü Mehmet Akyol, “2013 yılında Kütahya ilinin canlı hayvan üretim değeri, bir önceki yıla göre yüzde 22,5 azalış göstererek 632 milyon TL’ye düşmüş olup Kütahya, bu değerle en yüksek canlı hayvan üretim değerine sahip 42. il konumundadır. Kütahya ilinin canlı hayvan üretim değerinin Türkiye canlı hayvan üretim değeri içindeki payı yüzde 1,1’dir.
2012 yılında Kütahya ilinde 1 422 TL olan kişi başına canlı hayvan üretim değeri 2013 yılında yüzde 22,2 azalış göstererek 1 106 TL’ye düşmüştür. Kütahya ili, diğer iller ile kıyaslandığında kişi başına canlı hayvan üretim değeri en yüksek olan 39. il konumundadır. 2013 yılında Ege Bölgesi’nde canlı hayvan üretim değeri bir önceki yıla göre yüzde 14,3 oranında azalış göstererek 8,6milyar TL’ye düşmüştür. Ege Bölgesi’nin canlı hayvan üretim değerinin Türkiye canlı hayvan üretim değeri içindeki payı yüzde 14,9’dur. Ege Bölgesi’nde kişi başına canlı hayvan üretim değeri bir önceki yıla göre yüzde 15,3 azalarak 868 TL olmuştur.2013 yılında Ege Bölgesi illeri arasında canlı hayvan üretim değeri en yüksek olan il 2,2 miyar TL ile İzmir ili olurken en düşük il ise 473 milyon TL ile Muğla’dır.
Kütahya ili, Ege Bölgesi illeri arasında en yüksek canlı hayvan üretim değerine sahip 7. il konumundadır. Kütahya ilinin canlı hayvan üretim değerinin Ege Bölgesi’nin canlı hayvan üretim değeri içindeki payı yüzde 7,4’dür. 2013 yılında Ege Bölgesi illeri arasında en yüksek kişi başına canlı hayvan üretim değerine sahip olan il 1 946 TL ile Uşakili olur iken en düşük değere sahip olan il ise 529 TL ile İzmir’dir. Kütahya ili, Ege Bölgesi illeri arasında en yüksek kişi başına canlı hayvan üretim değerine sahip 3. il konumundadır. Kütahya ilinin 1 106 TL’lik kişi başına canlı hayvan üretim değeri, Ege Bölgesinin 868 TL’lik kişi başına canlı hayvan üretim değerinden daha yüksektir” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ