Caretta Caretta ölümleri korkutuyor

Caretta Caretta ölümleri korkutuyor
Reklam

İzmir’in Aliağa ilçesi Şakran sahilinde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Caretta Caretta türü deniz kaplumbağası ölüsü bulundu. Aliağa sahillerinde son bir ayda 3 ayrı Caretta Caretta’nın ölü bulunması dikkat çekti.

caretta caretta - bahcedenhaber.com

caretta caretta – bahcedenhaber.com

 

Sahile vuran Caretta Caretta’yı fark eden Şakran Mahallesi sakinleri, durumu hemen Aliağa Belediyesi Veteriner Hekimliği’ne bildirdi. Kurtarabilmek ümidiyle olay yerine gelen Veteriner Hekim Rıfat Altınel tarafından burada yapılan incelemede Caretta Caretta’nın ölü olduğu tespit edildi. Çevre sakinleri Caretta Caretta’yı görmek için sahile akın etti. Deniz kaplumbağasının ölü olduğunu öğrenen küçük çocuklar ise çok üzüldüklerini söyledi. Vatandaşlar, üst üste görülen deniz kaplumbağası ölümleri hakkında yetkililerin araştırma yapması gerektiğini söyledi.
Son 24 saat içinde trol ağlarına takılıp, boğularak öldüğü tahmin edilen Caretta Caretta, yapılan incelemenin ardından Aliağa Belediyesi Veteriner Hekimliği’nden gelen görevliler tarafından gömülmek üzere sahilden alındı. Caretta Caretta’nın ölüsü daha sonra yine Veteriner Hekim Rıfat Altınel’in nezaretinde ilaçlanıp, Aliağa Belediyesi ekipleri tarafından gömüldü.

ALTINEL: “CARETTALAR KONUSUNDA DAHA HASSAS DAVRANILMALI”
1 Eylül’de balık avcılığı sezonunun açılmasıyla birlikte bölgede sık sık Caretta ölümlerine rastlandığına dikkat çeken Veteriner Hekim Rıfat Altınel, “Yöremizde balık sezonunun başlamasıyla birlikte bu üçüncü vaka. Bizim tahminimiz yasa dışı avcılık yapan trol teknelerinin ağlarına takılıp öldüğü yönündedir. Ancak bu kesin kanaat değildir” dedi. Caretta Caretta’ların koruma altında olan bir canlı türü olduğunu hatırlatan Altınel, balıkçıları Carettalar konusunda daha hassas davranmaya davet etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ