Çiçek üreticileri artık birbirine rakip değil

Çiçek üreticileri artık birbirine rakip değil
Reklam

Yalova Garden çatısı altında 2012 yılında bir araya gelen 40 süs bitkisi üreticisi, Yalova’dan dünyaya çiçek kokuları yaymaya başladı.
Süs bitkisi üretiminin Türkiye’de önemli merkezlerinden biri olan Yalova’da faaliyet gösteren süs bitkisi üreticisi 40 firma, Yalova Garden A.Ş. çatısı altında toplandı. Süs bitkisi sektörünün kayıt altına alınması ve mevzuata uyum sağlaması için örnek bir kümelenme modeli başlatıldı. 30 yıl süre ile TİGEM’den proje karşılığı kiralanan bin 541 dekar alanda birlik olduklarını ifade eden Yalova Garden A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul, “Projede yer alan herkes çaba gösterdi. Önümüzde çok kısıtlı bir sürede 40 firmayla hızlı bir şekilde çalışmaya başladık. Bu birliktelik ile rakiplerimiz artık bizim içimizden değil yurt dışından oldu. Yaklaşık 3 yıllık bir yatırım hedefi koyduk. Bunun 2 yılı bitti. Yatırımın yaklaşık yüzde 75’i bitti. Bugünlerdeki ekonomik sıkıntılardan dolayı belki birazcık yavaşlasa da gene tahminimizin üstünde gidiyoruz” dedi.
Süs bitkisi çeşidinin 4 veya 5 tane başlığı olduğunu ifade eden Okul, “Dış ve iç mekân, çok yıllık, mevsimlik, salon bitkisi, kesme çiçek türleri var. Gelen müşteri her aradığını bulabiliyor. Ufak bitkilerden tutun 15 metre ağaca kadar hepsi burada mevcut. Süs bitkisi sektöründe Avrupa bizden çok daha ileride. Orada yaklaşık 200 yıllık firmalar var. Bizdeki en eski firma 30 yıllık. Biz de sermaye ve tecrübe birlikteliğiyle hızlıca yol almak hedefindeyiz. Dünya’ya buradan çiçek ihraç ediyoruz. Ama Avrupa’da bir doymuşluk var. Bizim ilk hedefimiz, Avrupa’nın da gözünü diktiği, Ortadoğu ve Türk cumhuriyetleridir. 2010’dan sonra ihracatta çok büyük hamleler yaptık. İlk olarak Suriye ve Libya ile başlamıştık. Daha sonra Irak, Azerbaycan, Türkmenistan ve Gürcistan’a ihracat gerçekleştirdik. Ciddi ihracat rakamlarına ulaşmıştık. Sonra ekonomik sıkıntılar ve ülkelerdeki sıkıntılar yüzünden çok istediğimiz seviyede olmasa da şu andaki yaptığımız ihracat belli bir hedef doğrultusunda gidiyor. Şu anda Türkiye’deki süs bitkilerinin ihracatı 90 milyon dolar civarında. Bunların yarısı kesme çiçek iken yarısı da saksılı süs bitkisi. Bunlar bizim için büyük rakamlar. Üretim belli bir standarda oturduğunda ise de bu ihracat rakamları zaten artacak” diye konuştu.
Okul, “Hedeflerimiz bunlarla sınırlı değil. İyi tarım uygulamaları ve organik tarım konularında faaliyetlerde bulunmakla beraber, zirai konularda danışmanlık, peyzaj ve sulama projeleri ile bakım onarım hizmetlerini yürütmek için hep bir aradayız. Mevcut tarım işletmesi, büyük bir organize süs bitkileri ve tıbbi aromatik bitkiler üretim yeri haline dönüşecek ve Yalova’yı Türkiye’de lider, dünyada tanınan bir hale getirecek. Bu yatırım ile ülkemizde bu ölçekte mevcut olmayan, dünyada da ilk on içine girebilecek bir süs bitkisi üretim kompleksi kurmanın ilk adımlarını attık” şeklinde kaydetti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ