Reklam

Çiftçinin umudu organik tarımda

Çiftçinin umudu organik tarımda
Reklam

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Kırtık köyünde 4 yıl önce 33 çiftçi ile başlayan organik tarım yaygınlaşıyor. Kurulan organik tarım pazarı da organik tarıma olan ilgiyi artırdı.

Kaymakamlık, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile Ziraat Odası’nın desteğiyle başlatılan organik üretimden olumlu sonuç alındı. Belediyenin oluşturduğu organik pazarda satılan ürünlerin ilgi görmesi, diğer köylüleri de heveslendirdi. Kırtık köyünde, 33 çiftçi ile başlanan organik üretim, bu gün 40 çiftçiye ulaşırken, Taylıeli köyünden 3, Hacıbozlar’dan 10, Şarköy’den 2 ve Pelitköy’den de 1 çiftçi de organik üretime dahil oldu.
İlçede 6147 dekar alanda organik üretim yapıldığını anlatan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Erdal Aldağ, organik tarımı geliştirmek için çalıştıklarını söyledi. Çiftçiler organik üretimden memnun. Kırtık’tan İbrahim İbiş, ”Organikten memnunuz. Satışlarımız iyi. Çeşitlerimizi de artırmak istiyoruz” diye konuştu.
İsmail Deniz ise, “Meyve ve sebze üretiminde bu sene yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çektik. Pazardan çok memnunuz. İnşallah ilgi daha da artacak. Fiyatlar iyi. Ürünler de kalite olunca müşteri beğeniyor” dedi.
Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği Başkanı Fikret Kara da, “Çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Şu anda İstanbul ve Ankara’ya kadar ürün gönderiyoruz. Mahsul çeşitlerimizi artıracağız. Biz bu işe 33 üretici ile başladık. Şu anda 40 üreticimiz var. Bu üreticilerimizi daha da zenginleştireceğiz. Talebimiz çok yükseldi. Çok memnunuz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ