Denetim yapan mühendisi komaya soktular

Denetim yapan mühendisi komaya soktular
Reklam

Olay, dün saat 15.00 sıralarında Sarıyer Rumeli Feneri köyü balıkçı barınağında meydana geldi. İddiaya göre, 3 yıldır İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri şubesinde çalışan Su Ürünleri Mühendisi Mehmet Özdinar (32), 2 iş arkadaşıyla birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) veri toplamak amacıyla balıkçı barınağına gitti. Özdinar burada denetleme ve balık stokunu öğrenmek amacıyla barınaktaki balıkçılardan Kemal Uçar’a soru sordu. Ancak Uçar, verileri vermeyeceğini söyleyerek ekibin diğer balıkçılardan bilgi almasını da engelledi. Bunun esnada Özdinar, Uçar’ın “FV Yardımcılar” isimli teknesinde kaçak trol yapılması için kullanılan malzemeleri gördü ve ona cezai işlem uygulayacağını söyledi. Bunun üzerine Özdinar ile Uçar arasında başlayan sözlü tartışma bir anda kavgaya dönüştü. Kavga esnasında kas kasılması hastası olan Özdinar’ın vücudu kilitlendi. Uçar da, kendisine karşılık vermeye çalışan Özdinar’a defalarca yumruk attı. Aldığı darbeler sonucu Özdinar yere düşerek başını beton zemine çarptı. Olayın ardından ağır yaralanan Özdinar’ın iş arkadaşları durumu sağlık ve jandarma ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri yaralı mühendisi ambulansla Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırarak tedavi altına aldı. Özdinar’ı darp ettiği öğrenilen Kemal Uçar ise olay yerine gelen jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Ambulansla hastaneye götürülen genç mühendis hemen ameliyata alındı. Yaklaşık 3 saat süren ameliyatın ardından Özdinar, yoğun bakım ünitesinde tedavisine devam ediliyor. Ameliyattan çıkartılan genç mühendisin kafatasında ve çenesinde kırıklar olduğu halen komada olduğu ve durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Hastanede önünde açıklamalarda bulunan genç mühendisin babası ve 50 yıldır balıkçılık yaptığı öğrenilen Osman Nuri Özdinar, “Rumeli Feneri’nde denetleme ve stok tespitine gitmişler. Oradaki balıkçıyla ürün gelirini alamazsın ve ben vermek diyerek birbirleriyle münakaşaya girmişler. Tabi ki benim oğlum görevini yapacak. Üst amirleri oğlumu görevini yapması için oraya yönlendirmiş, o da görevini yapmak istiyor. Balıkçı da bilgi vermem deyince oğlum ceza yazarım demiş, yazamazsın derken münakaşa büyümüş. Balıkçı da bunu itmiş, dokunarak düştü diyorlar ama beyni parçalanması arasında çok fark var. Şimdi koma halinde yatıyor ve ölümle pençeleşiyor. Komadan sağ çıkacağı belli değil beyinde ödem olmuş. Herhangi bir müdahale yapılamıyor durumu artık Allah’a kalmış. Başında bekliyoruz her an kaybetme durumu olabilir. Oğlum 32 yaşında, 10 senelik bir memur ve tecrübe kolaylıkla gelmiyor. Bunu acemi ile bilgili memurun arasında dağlar kadar fark var. Buna bir çözüm getirilmesi gerekir. Artık yetkililerden gerekenin yapılmasını, suçlunun da cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

Geleneksel Balıkçılığı Yaşatma Derneği (GELBALDER) Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Gedikli ise “Bu ilk saldırı değil. Bütün çabamız bunun son saldırı olmasıdır. Bunu son saldırı haline getirebilmek için hem hukuki mevzuatın, yasadışı balıkçılıkla mücadeleye cevap verecek şekilde düzenlenmesi hem de bakanlık personelini su ürünleri mühendisi kadrolarıyla, lojistik ekipmanla takip edilmesi gerekir. Biz bugün Mehmet için buradayız. Öbür gün başka bir kardeşimiz için burada olacağız. Biz sürdürebilir balıkçılığı ancak ve ancak ya denetimle ya yasayla ya da onları sahada uygulayacak su ürünleri mühendisleriyle yapabiliriz” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ