Denizden doğal gübre mucizesi !

Denizden doğal gübre mucizesi !
Reklam
  • Bahçeden Haber yazarı : Gökhun Çağatay Erbil‘in kaleminden …

Algler (su yosunları); mikroskobik boyutlardan metrelerce boya kadar olan, farklı özelliklere sahip, aynı zamanda karasal bitkilerin de ataları olarak bilinmektedir. Farklı renk ve şekilleriyle şaşırtan bu canlılar, sıradışı yapılarıyla da ilgi çekmektedir.

Algler; deniz, okyanus ve göller gibi sucul alanların etrafında kurulmuş olan tüm medeniyetlerin geçmişinde iz bırakmıştır. Gıda, yaralar ve hastalıklar için ilaç, ekinler için gübre olarak kullanılmış. Arkeolojik kanıtlar, özellikle Akdeniz yakınlarında yaşamış olan Neandertallerin (25-30 bin yıl önce soyu tükenmiş insan türü) dahi alg tükettiğini göstermekte.

Sahip oldukları inanılmaz çoğalma becerileri nedeniyle geçtiğimiz yüzyılda açlıkla mücadele açısından ön plana çıkmış, özellikleri keşfedildikçe farklı alanlarda değerlendirilebileceği ortaya çıkmıştır. Günümüzde; akuakültür, gıda, kozmetik, tarım, farmakoloji ve hatta enerji üretimi alanlarında kullanılmaktadır.

Alglerin tarımda gübre olarak kullanılması da oldukça eskiye dayanmakta. Roma, Britanya, Japonya ve Çin gibi ülkelerin kültürlerinin geçmişinde iz bırakmıştır. Tarım alanında da önemli bir geçmişe sahip olan alglerin Sargassum türü, özellikle Kerala (Hindistan)’da bulunan hindistan cevizi yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır.

Günümüzde, tarımda verimi ve büyümeyi arttırmak için büyük miktarlarda kimyasal gübreler kullanılmakta. Bol miktarda kullanılan bu kimyasal içerikler toprağı ve bitkileri etkilemektedir. Sıvı alg gübreleri doğal olarak: makro besinler, iz elementler, aminoasitler, vitaminler ve büyüme düzenleyiciler içermektedir.

Alg gübreleri özellikle azot, fosfor ve potasyum içeriğinin yanında, sahip oldukları iz elementler ve büyüme düzenleyicileri nedeniyle tercih edilmektedir. Ekinler üzerinde yapılmış olan denemelerle büyüme ve verimi arttırdığı da kanıtlanmıştır. Örneğin; fasulyeler üzerinde yapılmış olan bir çalışmada yaprak sayısında, yan kök sayısında ve ürün sayısında artış tespit edilmiştir (Thirumaran et al., 2009)*.

Bununla birlikte toprağın su tutma kapasitesini de arttırmaktadır. Ayrıca donma noktasını düşürdüğü, mantar ve böceklerin verdiği zararı azalttığı ve topraktan bitkilerin besin alma oranını da arttırdığı bilimsel çalışmalarda belirtilmekte. Piyasada farklı fiyat ve özelliklere sahip çeşitli ürünler mevcut. Ancak bilimsel gerçekler ışığında üretilmiş ürünler ile ne olduğu belli olmayan ürünleri ayırmak önemli.

Doğal alg gübreleri, masraflı kimyasallarla kıyaslandığında önemli bir kaynak olarak ön plana çıkmaktadır. Gelişen dünyada, kimyasalların toprakta yarattığı çevresel kirlenmenin de önüne geçmek için alglerden üretilen gübrelerin teşvik edilmesi büyük fayda sağlayacaktır.

Bunun yanında tarımsal üretim alanlarında azot ve fosfor gibi elementlerin çevrede bulunan sucul alanlara geçişini kontrol etmek hem ekonomik hem de çevresel temelde büyük önem arz etmektedir. Gübre stoklama ve saha uygulamalarında büyük miktarda azot, amonyak buharlaşması ile atmosfere karışmaktadır. Ekolojik olarak sağlıklı bir gübre yönetimi hem değerli bitkisel besinlerin kaybını engelleme hem de suların bu besinsel öğelerle kirlenmesini engelleme açısından üretim alanlarında olmazsa olmazdır. Bu nedenle atık suyun alglerden oluşan filtrelerle yıkanması (içerdiği besinlerin algler tarafından kullanılarak suyun temizlenmesi) gibi uygulamalar mevcuttur.

Bu tür uygulamalar ile kayıp durumda olan besinsel mineraller, alg üretiminde kullanılarak artı değere dönüştürülmekte, bu algler de gübre olarak kullanılabilmektedir. Böylelikle entegre sistemler oluşturularak kayıplar, ve bu kayıpların doğaya verdiği zararlar engellenebilir, böylece kayıplardan yeni ürünler elde edilerek fayda sağlanabilmektedir.

*Thirumaran et al., 2009; Effect of Seaweed Liquid Fertilizer on Growth and Pigment Concentration  of Cyamopsis tetrogonolaba (L) Taub

Kaynaklar

Thirumaran, G., et al. “Effect of seaweed liquid fertilizer on growth and pigment concentration of Cyamopsis tetrogonolaba (L.) Taub.” American-Eurasian Journal of Agronomy 2.2 (2009): 50-56.

Thirumaran, G., et al. “Effect of seaweed liquid fertilizer on growth and pigment concentration of Abelmoschus esculentus (I) Medikus.” American-Eurasian Journal of Agronomy 2.2 (2009): 57-66.

Mulbry, Walter, et al. “Recycling of manure nutrients: use of algal biomass from dairy manure treatment as a slow release fertilizer.” Bioresource technology 96.4 (2005): 451-458.

Kaiser, Jocelyn. “The other global pollutant: nitrogen proves tough to curb.” Science 294.5545 (2001): 1268-1269.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ