Reklam

Devlet fabrika kuracak üretici rahatlayacak

Devlet fabrika kuracak üretici rahatlayacak
Reklam

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ‘Doğu Anadolu Bölgesi Bakanlık Koordinasyon ve Sektörel Ortak Akıl Toplantısı’nda sektördeki destekleri açıkladı. Bakan Çelik, 17 milyar dolar olan tarım ihracatını 40 milyar dolara çıkaracaklarını söyledi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Erzurum’da düzenlenen ‘Doğu Anadolu Bölgesi Bakanlık Koordinasyon ve Sektörel Ortak Akıl Toplantısı’na katıldı.
Gıda, tarım ve hayvancılıktaki destekleri açıklayan Bakan Çelik, 2023 hedeflerini vurgulayarak, “Türkiye hedefleri olan bir ülke. Günübirlik anlayış söz konusu değil. 2023 hedeflerimizde tarımsal hasılası 150 milyardan 150 milyar dolara, 17 milyar dolar olan tarım ihracatı 40 milyar dolara çıkaracağız. Bu hedefler çerçevesinde atmamız gereken adımlar kesindir. Mevcut şartlarımızda yetinmemiz söz konusu değil. Daha çok koşmamız ve terlememiz gerekiyor. Hedefini yakalayan çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

“200 SENE SONRA ÇOCUKLARIMIZ TOPRAĞI SAKSIDA GÖRECEK”
Toprak kaybından dünyanın sınıfta kaldığını ifade eden Bakan Çelik, “Toprağımızın kıymetini bilmeliyiz. Dünya bu konuda sınıfta kaldı. 12 milyon hektar arazi tarımdan çıkıyor. 200 sene sonra bizde toprak kalmayacak. Çocuklar toprağı saksıda görecek. Toprak önemli bir sadık dost. O bize merhamet edip doyuruyor ve bizleri geleceğe hazırlıyor. Biz onu yok ediyoruz. Bu doğru değil” ifadelerini kaydetti.
Tarımdan çıkarılan arazilerle ilgili valilere sert çıkan Bakan Çelik, “Bize hiçbir valimiz tarım arazisinin tarımdan çıkarılmasıyla ilgili hiçbir yazı göndermesin. Birinci sınıf tarım arazileri yok oluyor. Biz böyle vebal altına giremeyiz. Bu lükse sahip değiliz. Üretimi geliştireceğiz diyoruz nerede betonda mı geliştireceksiniz üretimi. Arazinin toplulaştırılması gerekiyor. Arazi ölçeğimiz düşük. Bunun yanında meraların ıslahı gerekiyor. Buraların ıslahı ve hayvancılığa tahsisi ve aksaklığın giderilmesi, hayvancılık yapanlara tahsis edilmesi için gerekli çalışmaları yapıyoruz” dedi.

“HAYVANCILIKTA ESKİ ANLAYIŞI KENARA BIRAKACAĞIZ
Çiftçilere “Babadan böyle gördük olmaz” diye seslenen Bakan Çelik, “Çiftçilerimiz teknoloji ile imkanları değerlendirmek zorunda. Biz babadan böyle gördük olmaz. Bu bölgeyi çok iyi bilirim. ‘Klasik ahırlarda hayvancılık yapacağım’ anlayışından çıkmak gerekiyor. İmkanlarla teknolojiyle buluşacaksınız. Albenisi olan ürünleri üreteceğiz” ifadelerini kullandı.

“HADİ GEL KÖYÜMÜZE DÖNELİM”
Çiftçilere verilen desteklerden bahseden Bakan Çelik konuşmasına şöyle devam etti:
“30 bin lira faizsiz kredi veriliyor. 100 bin liraya kadar artırılabilir kredi sağlanıyor. Hadi gel köyümüze geri dönelim. Bakanlık, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi olarak üçlü çiftçi dostu var.

“BÖLGEDE 200 BİN TON KAPASİTELİ YEM FABRİKASI KURACAĞIZ”
Bu bölgede meralar var. Yem pahalı hayvan varlığı pahalı. Hayvan varlığının fiyatını aşağı çekmek için bölgede 200 bin ton yem fabrikası kuracağız. Tarım kredi çalışıyor. Biz köyümüze dönelim derken ‘al imkan al kaynak kardeşim dön, orada çok daha huzurlu ve imkanlarla yaşa’ diye bahsediyoruz”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. serafettin ozcan diyor ki:

    Ssayin bakan köyde kalanlar şehire çalışmaya gidip köye tekrar dönmelerini istemiyorlar bolu ili Mudurnu ilçesi timaraktas köyü evimin bahçesine 50 atet meyve fidanı dikti koyun su feposunun ayağı evimin yanından boda akıyor muhtar dikmeleri dikiyonuz suyunuz varmı diyor siz köye dönün diyorsunuz köye dönmek isteyenlere köylerde kalan yaşlılar olmadık zorluklar çıkartıyor.

BİR YORUM YAZ