Elmanın her türlüsü para ediyor

Elmanın her türlüsü para ediyor
Reklam

Kütahya’nın meyve ambarı konumundaki ilçesi Simav’da kentin önemli gelir kaynakları arasında ilk sıralarda yer alan elmanın dibe düşenleri bile para ediyor.

Simav’a bağlı Kuşu beldesinde toptancılık yapan Beytullah Göksu (25) ağaç diplerine düşerek zedelenen ve halk arasında dip elması olarak adlandırılan elmaları kilosu 25 kuruştan toplayarak ekonomiye kazandırmaya çalıştıklarını söyledi.
Göksu, “Bölgemizde çiftçinin önemli gelir kaynakları arasında ilk sıralarda yer alan elmanın hasadı başladı. Çiftçimizin dibe düşerek çöpe attığı elmaları kilosunu 25 kuruştan toplayarak ekonomiye kazandırıyoruz. Böylelikle elmanın her şeyinin para etmesini sağlıyoruz. Bu durumda hem çiftçimiz kazanıyor, hem de biz kazanıyoruz. Çürüyüp heba olacak elmaları ekonomiye kazandırıyoruz” şeklinde konuştu.
Simav’da çiftçinin üretim döneminde elmasına ilaç atmadığı için organik ürün olduğunu dile getiren Göksu, “Bizde topladığımız dip elmasını meyve suyu, sirke, pekmez ve marmelat yapımı ile sanayide kullanılmak üzere İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerdeki fabrikalara gönderiyoruz. Simav’ın elması organik olduğu için talep çok fazla” dedi.
Elmanın kurutulmuş halini de çiftçilerden kilosunu 1 lira 20 kuruştan toplayıp ihracatçı firmalar aracılığı ile yurt dışına gönderdiklerini dile getiren Göksu, “Simav’da elmanın her türlüsü para ediyor. Hem çiftçimiz hem de biz kazanıyoruz. Elma Simav çiftçisine kazandırmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ