Eski buzdolabınızı atmayın

Eski buzdolabınızı atmayın
Reklam

Geri dönüşüm konusunda ülkemiz hala geri kalmış olsa da bazı yaratıcı fikirler atıklarımızı dekoratif bir şekilde yeniden hayata döndürmemizi sağlıyor.

Dünya’da trend haline gelen kullanım ömrünü tamamlamış ürünler ile yapılan dekorasyonlar hayli dikkat çekerken, Türkiye’de de buna örnekleri konsept olarak tasarlanmış birkaç kafe ve restaurantta görmek mümkün.

Evde bir buzdolabı olmazsa olmaz hatta kalabalık aileler için ikisi bile anca yeter. Uzun ömürlü, evin demirbaşını eğer yolculuğunun sonuna geldi diye düşünürseniz yanılıyor olabilirsiniz. Daha yapacak çok işi var.

Sıra bir gün çok maksatlı mutfak aletlerine de gelir mi bilmiyorum ama eski bir buzdolabının yeni vasfı hem çok sevimli hem de hayırlı olabilir.

Koltukdolabı

Eski buzdolabım artık koltuğum olsun derseniz, bir de araba koltuğu bulmanız gerekecek. TasarımcıAdrian Johnson’un, araba mezarlığından çıkardığı arka koltuk ile tamamlanan yukarıdaki tasarıma bakıp ilham almamak elde değil. Sanırım bunu yapabilmek için İstanbul’da geri dönüşüm depolarını dolaşmaya gerek yok.

İhtiyacınız neyse ona dönüşsün

İsterseniz kapısız, isterseniz sadece kapılarıyla kullanın. Duvarınıza asın, ecza dolabı yapın.

İlle de koltuk gibi bir şey olsun diyosanız. Buyrun size mini bir sığınak. Ayrıyetten mini buzdolabı olanlar için de harika bir çözüm.

Bizce bir yuvaya dönüşsün

Ofis olarak tüm çalışmayan eski buzdolaplarını yuva yapmaya karar verdik.
Aşağıda gördüğünüz yuva, Çin sokaklarında dolaşan minik bir  köpeğe hediye edilmiş.


Bir evde tüketilen enerji dağılımında yakaşık %30’luk bir paya sahip olan buzdolaplarının çoğu zaman uzun ömürli olmasını istesek de, çevreye verdiği zararı hesaba katmamız gerekiyor. Verimliliği A sınıfı olarak tanımlanmış bir buzdolabının diğerlerine oranla en az %23 oranında enerji tasarrufu sağladığı göz önünde bulundurulduğunda, eski buzdolaplarına veda ederken yerine ne koyduğumuzun önemi de giderek artıyor.

 

 

Kaynak: yesilist.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ