EXPO 2016’da “en iyiler” sergilenecek

EXPO 2016’da “en iyiler” sergilenecek
Reklam

EXPO 2016 Antalya’da şehirlerin en iyi uygulamaları sergilenecek. Kültürel Faaliyetler programı kapsamında, düzenlenecek etkinliğe katılacak projelerde aranacak ilk özellik kentsel yaşam kalitesini artırması olacak.

Ülkelerin bahçe kültürlerini tanıtmanın yanı sıra “Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya” sloganıyla yola çıkan EXPO 2016 Antalya botanik EXPO’su, bu kapsamda çeşitli kongre, konferans ve çalıştaylara da ev sahipliği yapacak. EXPO 2016 Antalya’da ayrıca “Çiçek ve Çocuk” teması başta olmak üzere, Tarih, Biyoçeşitlilik, Sürdürebilirlik ve Yeşil Şehirler alt temalarına uygun olan “Şehirlerin En İyi Uygulamaları” (Urban Best Practice Area – UBPA) etkinliği de yer alacak.
EXPO 2016 Antalya Ajansı tarafından davet mektubu ile duyurusu yapılacak “Şehirlerin En İyi Uygulamaları”na şehirler, resmi ve resmi olmayan uluslararası kuruluşlar, özel enstitüler ve dernekler hazırladıkları projelerle katılabilecek. Etkinliğine katılmak isteyen adayların, araştırma enstitüleri, devlet kurumları, bakanlıklar, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ya da üniversitelere üye olması gerekiyor.
Etkinliğe katılacak projelerde; yabani bitkiler ve kültür bitkilerinde meydana gelen biyoçeşitlilik kaybına son verilmesi, sorun çözümüne örnek olabilecek uygulamalar ve teşebbüslerin “Biyoçeşitlilik” teması altında incelenmesi, gelecek nesiller için kaynakların etkin kullanımı ve gıda güvenliği ile ilgili çalışmalar yapılması, Yeşil Şehirler için yenilenebilir enerji kaynakları ve geri dönüşüm ile ilgili projeler üretilmesi esas alınacak.
İlgili Sivil Toplum Kuruluşları, Enstitüler ve Üniversitelerden en az 3 uzman ve Özel Sektör Temsilcilerinden en az 2 uzmandan oluşacak katılım komitesi tarafından değerlendirildikten sonra EXPO 2016 Antalya’ya katılmaya hak kazanan projeler için, sergi alanında stant kurularak, projenin tanıtımı yapılacak. Projelerin sergilenmesinde, modeller, Multi-medya teknikleri, katılımcı etkinlikleri ile deneysel etkinlik çalışmaları yöntemlerinin, biri ve ya birkaçı kullanılabilecek.
“Şehirlerin En İyi Uygulamaları” etkinliğine katılacak projelerin daha güzel ve yaşanabilir şehirler yaratılmasına katkı sağlayarak, EXPO 2016 Antalya’nın “Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya” mottosuna vurgu yapması ve geleceğe bir miras olarak bırakılması hedefleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ