Reklam

Fındık tehlike altında

Fındık tehlike altında
Reklam

Alaplı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Rafet Yılmaz, bu yıl fındıkta külleme hastalığının boy gösterdiğini, bunun da ciddi zarar verdiğini söyledi.
Rafet Yılmaz, sebebi tam olarak belirlemeyen külleme hastalığının fındıkta ilk kez geçen yıl görüldüğünü belirtti. Fındık üreticilerinden, bahçelerde yeniden hastalığın belirmeye başladığına yönelik şikayet aldıklarını anlatan Yılmaz, yaptıkları ilk tespitlere göre küllemenin geçen seneden daha fazla olduğunu ifade etti. Yılmaz, “Külleme hastalığı, fındık kabuklarının dış kısmında kararmalara sebep oluyor. Bu da fındıkların dökülmesini beraberinde getiriyor. Geçen yıl hastalık rekolteye ciddi zarar vermişti.Külleme hastalığı nedeniyle alçak kesimlerde çotanakların döküldüğüne rastlamaktayız. Bu durum üreticilerde endişeye yol açmaktadır” dedi.
Karadeniz Bölgesi’nin tek geçim kaynağı olan fındık olduğuna dikkati çekerek, “Külleme sebebiyle fındıkta dökülmeler başlamış durumdadır. Bizim üreticilerimize tavsiyemiz fındık bahçelerinin havalanması için ocaklardaki ışkınları budasınlar. Bahçelerinde uzun ot varsa kessinler. Aksi durumda külleme hastalığının bir iki ocaktan tüm bahçeye yayılmasından korkuyoruz. Bunun için de üreticilerimizin gerekli tedbirleri almasını istiyoruz.”diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Akıllı üretci diyor ki:

    Sebebi tam olarak belirlenemeyen küllenme hastalığı diye anlatılmış bir cümlede. Aynen katılıyorum geçen yıl hiç görülmedi bu yıl Nisan in ilk haftasında ilk ilaçlama yapekende yoktu.Mart ayında belli ağaçlardan kadife sayımı yaparken de yoktu.kadifenin fındık cotanagina donusurkende yoktu.Ne oldu Mayıs ayının ikinci ilacını alırken ziraatcinin bana tarlada kullenmenin olup olmadığı sorusu oldu.Tarlaya gittim yapraklar da küllenme olduğunu gördüm. Nasıl oldun da bir ay içinde küllenme meydana geldin
    Bu olay 10 tane soru getirir akıllı çiftçinin aklına acaba o mu yaptı acaba fındığı istemeyen mi yaptı.Acaba kükürt ucuzken hastalık sebebi ile fiyatının artması mı acaba acaba????.

BİR YORUM YAZ