Fiyatlar üreticiyi kurtarmadı

Fiyatlar üreticiyi kurtarmadı
Reklam

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, “27 Mayıs-29 Haziran döneminde market fiyatlarında; 4 üründe fiyat değişimi olmazken, 18 üründe azalma, 14 üründe ise fiyat artışı meydana geldi. Havuç, kuru soğan, süt ve toz şeker fiyatında değişim görülmedi. Markette en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 30,23 ile kirazda gerçekleşti” dedi.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Bayraktar, buğday fiyatlarının açıklandığının hatırlatılması üzerine, “Buğday fiyatları enflasyonun altında kaldı. Bunun nedeni de bizim maliyetlerimizi dikkate aldılar. Biz prim artışı talep ettik. Bakanlığımız buğdayda prim artışı üzerinde çalışıyor. Bir prim artışı verilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Kesimlik hayvan ithalatı söylemleriyle ilgili soruya Bayraktar, “Gelen hayvan miktarının çok önemli olmadığını görüyoruz. Üretimin artması fiyatların makum seviyeye gelmesi de en büyük etken, ithalat değil. Fiyatların makul seviyeye gelmesinden üretimin artması ciddi manada ithalat yapılmadığı takdirde bu üretim artmaya devam edecektir. Önümüzdeki en büyük engel ithalattır. İthalattan kesinlikle kaçmamız lazım. Biz inanıyoruz ki çok yakın bir tarihte üretim rakamları 1,5 milyon tonun üzerine çıkacaktır. Bu da arz talep dengesini sağlamış olacaktır. Fiyatlar belki de daha makul seviyelere gelecek” yanıtını verdi.
İthalata karşı olduklarını söyleyen Bayraktar, “Günlük bizim et tüketimimiz 3 bin tonlar civarında. 6 bin tonluk bir ithalat önemli bir rakam değil, piyasayı etkileyecek bir rakamda değil. Piyasayı etkileyebilecek üreticimize zarar verecek bir ithalata biz karşı çıkarız” dedi.
Rusya ile ilişkiler hatırlatılarak, ihracatın ne zaman artacağı bunun üreticiye yansımasının nasıl olacağı sorusuna Bayraktar, “Ekonomik kaybı söyledik. Ülkemizin 290 milyon dolar civarında bir kaybı var. Biz önümüzdeki sezon için umutluyuz. Bu sezon üreticimizin bir miktar mal elinde kaldı. Bir miktar mala da başka pazarlar bulmaya çalıştık ama üreticimiz mağdur oldu. Önümüzdeki yıl için umutluyuz” değerlendirmesinde bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ