Reklam

Fiyatların ardından bir de hastalık vurdu

Fiyatların ardından bir de hastalık vurdu
Reklam

Aydın’da yürütülen ’Turunçgil Bahçelerinde Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi’ projesi kapsamında turunçgil bahçelerinde ‘Unlu Bit’ hastalığına karşı biyolojik mücadele zamanı başladı.

Aydın’da çalışmalarına devam edilen ’Turunçgil Bahçelerinde Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY)’ projesi içinde yer alan Söke ve Sultanhisar ilçesinde turunçgil bahçelerinde tespit edilen unlu bit zararlısına karşı mücadele yapılması yönünde harekete geçildi.

Turunçgil bahçelerinde bulunan birçok hastalık ve zararlı mücadele yapılmaz ise turunçgil üretimini olumsuz etkileyeceğini ifade eden Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Bircan,”Aydın turunçgil ağaçların kapladığı 53 bin 100 dekar alan ve 82 bin 929 ton üretimi ile yaş meyve ve sebze ihracatında gelişme potansiyeline sahip önemli bir yerde bulunmaktadır. Turunçgil bahçelerinde bulunan birçok hastalık ve zararlı mücadele yapılmaz ise turunçgil üretimini olumsuz yönde etkilemektedir. Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından bu hastalık ve zararlılara karşı zamanında önlem alabilmek için yıl boyunca ilçelerimize arazi çıkışları yapılarak bahçe kontrolleri yapılmaktadır. Bu kapsamda yayılma eğiliminde olan turunçgil unlu bit zararlısının tüm üreticiler tarafından tanınıp, yoğunluğunun izlenmesi ve mücadelesinin bilinmesi ilimiz turunçgil yetiştiriciliği için önem taşımaktadır” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ