Reklam

Flamingolar için büyük yatırım

Flamingolar için büyük yatırım
Reklam

Gediz Deltası, Tuz Gölü’yle birlikte flamingoların Türkiye de ürediği iki alandan biridir.

Gediz Deltası, Tuz Gölü’yle birlikte flamingoların Türkiye de ürediği iki alandan biridir. Her yıl ortalama 4000 çift kadar flamingo gediz deltasında kuluçkaya yatmaktadır. Ancak son yıllarda gediz deltasında ki flamingoların üremek için yuva yaptığı adalar dalga erozyonu nedeniyle küçülerek yok olma noktasına gelmiş, bu durum flamingoların geleceğini tehlikeye sokmuştur. Adaların yok olmasını engellemek ve daha fazla flamingo çiftinin üremesini sağlamak amacıyla mevcut üreme adalarının büyütülmesi Yönetim Planına konulmuştur. Bu amaçla mevcut üreme adalarının 6440 m² lik bir ada haline getirilmesi için İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği tarafından; Ege Üniversitesi, Doğa Derneği ve Fransa’daki Tour du Valat Artaştırma Merkezi uzmanlarından görüş alınarak bir restorasyon projesi hazırlandı.

Proje kapsamında; Bakanlığımız Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan gerekli izin ve destekler alınarak, büyük kısmını İzmir Büyükşehir Belediyesinin üstlendiği adaların yapımına 2012 yılının Ocak ayında başlanmış olup aynı yıl Mart ayında yapımı tamamlandı. Yapım bedeli 2 milyon TL olan ada da en az 13.000 çift flamingo yuva yapabilecektir.

Ada, Türkiye’de doğal alanda gerçekleştirilen ilk yapay üreme adası olup Dünyanın en büyük yapay adası olarak kayıtlara geçmiştir. Dünya’daki birkaç örneği Fransa, Güney Afrika Cumhuriyeti ve İspanya’da mevcuttur. 2014 yılı itibariyle adada 7000 çift filamingo yuva yapmış olup adada 6000 yavru bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ