Reklam

Gübreye para ödemeye son

Gübreye para ödemeye son
Reklam

Kimyasal gübreye alternatif olarak ve sebze- meyve / organik mutfak atıklarının gübreye dönüştürülmesini sağlamak amacıyla 1000 solucanla başlatılan solucan gübresi üretiminde, bugün yaklaşık 50 bin solucan bulunuyor.

Belediye ekipleri tarafından pazarlardan toplanan sebze ve meyve atıkları kırmızı solucanların gübre yapmaları için kullanılıyor.Pazarlarda atılan marul, kereviz, havuç ve meyve kabuklarını yiyen kırmızı solucanlar, kendi ağırlığı kadar organik gübre üretiyor. Kartal Belediyesi, bilgilendirici bir eğitimle birlikte solucanları ücretsiz olarak ilçe halkıyla paylaşıyor; parklarda, bahçelerde organik gübre olarak kullanılıyor.

Solucan deyip geçmeyin!

Toprağın verimliliği ve bitki üretimi üzerinde önemli etkiye sahip olan toprak solucanları ekolojik tarımın da en önemli unsurlarından biri.Türkiye’deki evsel atığın %60-70’inin organik, yani doğada parçalanabilen mutfak atıklarından oluştuğunu düşündüğümüzde, kompost yaparak, çöplerimizi son derece faydalı bir şeye, üstelik sadece solucanlar sayesinde dönüştürmek mümkün. Karşılığında alacağımız organik gübre de cabası…

 

Kaynak: yeşilist

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ