Hibe tohumlar çiftçileri kurtardı

Hibe tohumlar çiftçileri kurtardı
Reklam

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı yüzde 50 hibeli yonca tohumları ile çiftçiler rahat etti.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı yüzde 50 hibeli ve sertifikalı yonca tohumları çiftçilerin yüzünü güldürdü. Önceden yoncanın kanseri olarak bilinen ‘küsküt’ sebebi ile verim alamayan çiftçiler, Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı tohumlar ile yüzde 25 ürün artışı sağladı. Böylece hem yoncanın kanseri yenildi, hem de vatandaşların cebi doldu.
Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere sağladığı desteklerle kentin önemli bir ihtiyacını gideriyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Kırsal ve Tarımsal Alanlar Şube Müdürlüğü tarafından çiftçilere dağıtılan yüzde 50 hibeli tohumlar, bu desteklerin arasında dikkat çekiyor. Çiftçilere buğday, arpa, yulaf, korunga, mısır gibi tohumlar dağıtılırken, bu sayede önemli kazanımlar elde ediliyor.
Kandıra Araman Köyü’nde de çiftçi vatandaşların memnuniyeti hakim. Büyükşehir Belediyesi tarafından yonca tohumu alan 13 çiftçi artık istediği verimi alamamaktan dolayı şikayetçi değil. Aldıkları tohumların hastalıklara karşı dayanıklı sertifikalı tohum olduğu için yoncanın kanseri olan küskütten kurtulan çiftçiler, böylece verim artışı da sağladı. Küskütten kurtulan çiftçiler, verim artışı alarak hayvanlarına sağlıklı ve kaliteli yem yedirebildi.
Parazit bir bitki olan ve yoncanın kanseri niteliğindeki küskütün yonca tarlalarına bulaştığı zaman bir tarlayı yok edebildiğini ifade eden çiftçiler, “Büyükşehir Belediyesi’nin bize verdiği yonca tohumları ile bazen yıllarca mücadele ettiğimiz küskütten kurtulduk. Bazen bütün emeğimiz bile heba oluyordu. Artık gönül rahatlığıyla yoncamızı ekip 6-7 mahsul alabiliyoruz. Bu sayede yüzde 25 verim artışı yakaladık” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ