İhracatta rota nereye çevrildi ?

İhracatta rota nereye çevrildi ?
Reklam

Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrasında bu ülkeye gerçekleşen yaş meyve sebze ihracatının durma noktasına gelmesinin ardından Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) alternatif pazar arayışlarını sürüyor.

İhracatçılar faaliyetlerini kademeli olarak başta Almanya olmak üzere farklı ülkelere kaydırırken, bir yandan da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde alternatif olabilecek pazarlarda görüşmeler gerçekleştiriliyor. Bu çerçevede TİM eve Ege İhracatçı Birlikleri işbirliğinde Tayvan’ın başkenti Taipei’ye ticaret heyeti organizasyonu düzenlendi. Yaş meyve ve kuru meyve ihracatı açısından büyük önem taşıyan bu organizasyonda BAİB, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Demir tarafından temsil edildi.
Tayvan ekonomisi ve bu ülkeye gerçekleşen ihracat ile ilgili bilgiler veren BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Demir, “Tayvan kişi başı 25 bin dolar milli geliri ve 415 milyar dolar döviz rezervi ile Uzakdoğu’nun yükselen yıldızı. Yaş sebze ve meyve ihtiyaçlarını ithalat yoluyla karşılıyorlar. Tayvan’a 2015 yılında Türkiye’den bir önceki yıla oranla yüzde 30 artışla 18 milyon dolar tarım ürünü ihracatı yapıldı. Tayvan geçen yıl bir çok ülkeden toplam 150 milyon dolarlık kiraz ithalatı yaptı. Tayvan’a kiraz ihraç edebiliriz. İhracatımız artış trendinde. Ve yıllara oranla artmaya da devam edecek” diye konuştu.
Tayvan Ticaret Heyeti çerçevesinde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Demir, “Program çerçevesinde Türk-Tayvan 1. Uluslararası Tarım Gıda Ürünleri Konferansı yapıldı. Tayvan’ın tarım ithalat mevzuatı, gerekli belgeler ile ilgili sunumdan sonra ikili iş görüşmelerine geçildi. İş görüşmelerine Türkiye’den 45, Tayvan’dan 70 firmanın temsilcileri katıldı. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile THY kargo bölümü yetkilileri de görüşmelerde yer aldı. Görüşmeler sonrasında karantina şartlarının hazırlanmasına ve karşılıklı hızlandırılmasına karar verildi. Tayvan, Expo 2016 Antalya’da da yer alıyor. Bir sonraki toplantıda kiraz ihracatının son şekli görüşülecek. Bu çalışmalardan hayırlı bir sonuç alacağımıza inanıyorum” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ