İşte 30 bin lira hibe almanın yolu

İşte 30 bin lira hibe almanın yolu
Reklam

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kırsal kalkınma destekleri kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi hakkında tebliği imzalayarak Başbakanlığa gönderdi.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Kırsal alandaki 18-40 yaş arası gençler müracaat edecektir. Toplam nüfusun yaklaşık yüzde 28’i kırsal alanda yaşamaktadır. Bununla birlikte bakanlığımız çiftçi kayıt sistemine kayıtlı 18-40 yaş aralığındaki çiftçi sayısı 330 bin 412’dir. Bu da ÇKS’ye kayıtlı toplam çiftçi sayısının yüzde 13,46’sını oluşturmaktadır” denildi.
Program kapsamında genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteği verileceği vurgulanan tebliğde öne çıkan diğer hususlar ise şöyle:
“Program 3 yıl süre ile uygulanmaya devam edecektir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı, ipek böceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularına destek verilecektir. Büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvanlar TİGEM tarafından temin edilecektir. Bitkisel üretim projelerinde traktör ve bahçe traktörü hariç, proje ihtiyacı olan diğer makine ve ekipmanlar destekleme kapsamına alınmıştır. Su ürünleri üretimi projeleri yüksek maliyetli olması ve ruhsat alma işlemlerinin uzun sürmesi nedeniyle bu dönem program dışı tutulmuştur.
Ayrıca su ürünleri üretim projeleri bakanlığımız IPARD (Avrupa Birliği) ve kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme programı (genel bütçe) kapsamında daha yüksek bedellerle desteklenmektedir. Kanatlı sektöründe ördek, kaz, hindi ve serbest tavuk yetiştiriciliği destekleme kapsamına alınmıştır. Başvurular tebliğ yayınlandıktan sonra 30 gün sürecektir.”

ÖN BAŞVURU ELEKTRONİK ORTAMDA ALINACAK
Ön başvurunun elektronik ortamda alınacağı, başvuru dosyalarının il ve ilçe müdürlüklerine elden teslim edileceği belirtilen açıklamada, “Genç çiftçilerin hiç bir şekilde proje hazırlama gideri olmayacaktır. Bakanlığımızca hazırlanan örnek proje ve büyüklükleri tavsiye niteliğinde duyurulacaktır. İl ve ilçeler arasındaki proje ve bütçe dağılımı TÜİK verileri esas alınarak bilimsel kurallara göre yapılmıştır. Ülke genelindeki tüm başvurular, değerlendirme ve uygulamalar yazılım sistemi üzerinden anlık olarak bakanlık merkezinden izlenebilecektir. Hibe sözleşmeleri ilçelerde imzalanacaktır.
Şehit yakınları, gaziler, engelli vatandaşlar ve kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanacaktır. Coğrafi işaret olan ürünler ile yerli gen kaynağı olan ürünler ön plana çıkarılacaktır. Bu şekilde hayvancılık bölgelerine öncelik verilecektir.
İl/içe merkezlerine uzak köylerden başvuranlar avantajlı olacaktır. Satın alma uygulamaları basit, kolay ve uygulanabilir olacaktır. Hayvancılık projelerinde yetiştiricilerin kendi aralarındaki alım-satımlar kabul edilecektir. Bu şekilde spekülatif fiyat hareketlerinin önüne geçilecektir. Projelerin 2 yıl süre ile izlenmesi ve takibi yapılacaktır” ifadeleri kaydedildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Furkan dedi ki:

  Öğrenciler bu destekten yararlanma biliyor mu bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim

 2. Himmet DÜNDAR dedi ki:

  Başvuruları ne zaman ve nasıl yapacağız

  1. Mosepan dedi ki:

   Başvurular tebliğ yayınlandıkta yani 5 nisan 2016 den 5 gün sonra. P.tesiden itibaren başvurabilirsiniz. Yalnız bakanlık uygulama rehberini yayınlamadı. Onu beklemekte fayda var

 3. Medine koşar dedi ki:

  Başvuruları nasıl yapalım aydınlarsanız

 4. Mosepan dedi ki:

  Öğrenciler örgün öğretim ise yararlanamıyor

 5. Tuncay dedi ki:

  Allah sizden razı olsun bende ahırımı yaptım fakat içine büyük baş hayvan alamıyordum şidiiii bunu bana verirlermi iş onu bolmek

 6. Coşkun dedi ki:

  Merhaba nereye baş vuracagız

 7. Adem dedi ki:

  Sehirlerin merkezlerinde kenar bolgelerde olan ciftcilerde faydalanabilecekmi bilgisine ulasamadim bilen varmi

BİR YORUM YAZ