Reklam

İthal edilen şifalı bitki artık Türkiye’de üretiliyor

İthal edilen şifalı bitki artık Türkiye’de üretiliyor
Reklam

Ege Tarımsal Enstitüsü’nün yaptıgı araştırmalar sonucunda Manisa’da ilk defa ekinezya bitkisini tarlaya aktarılmış olduğu öğrenildi.

Ege Tarımsal Enstitüsü’nün yaptıgı araştırmalar sonucunda Manisa’da ilk defa ekinezya bitkisini tarlaya aktarılmış olduğu öğrenildi.Merkeze bağlı Üçpınar beldesinde 4 dekar, Osmancalı ve Pelitalan köylerinde 0,5 dekar olmak üzere toplam 5 hektarlık alanda ürün yetiştirildi.Manisa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, projenin İzmir Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde yürütüldüğünü söyledi.

Ekinezyanın ilk defa Manisa da yetiştirildiğini aktaran Çebi, “Ekinezya, Orta ve Kuzey Amerika bitkisi olup, Amerika yerlileri tarafından uzun yıllar boyunca zehirli böcek ve yılan sokmaları, öksürük, soğuk algınlığı, diş ağrıları, kızamık, çiçek gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Bölgemize en iyi adapte olan cinsi ise Mor Koni Çiçeği olarak adlandırılan türüdür. Uyguladığımız projelerin sonuçları ilimiz açısından çok verimli olmuştur. Bitkinin çiçeklenme dönemi mayıstan ekim ayına kadar sürdüğü için yılda 2 veya 3 kez hasat yapılabilmektedir. Bu durum çiftçilerimizin bitkiye olan talebini artırmaktadır.” dedi.

Ekinezya bitkisi Amerikalıların uzun zamandır kullandıkları ekinezya bitkisi zehirli böcek ve yılan sokmaları,öksürük,sağuk algınlıgı,kızamık,çiçek hatta diş agrsının tedavisinde bile kullanılıyor.Şifalı btikler arasında önemli bir yere sahip olan bu bitki artık Manisa’da da yetiştirebilecek.

Aynı zamanda ekinezya yetiştiriciliğinin çiftçi ekonomisine olan katkılarından da bahseden Çebi,“İlk yıl itibariyle sadece çiçek hasadı yapılmış olup dekardan 50 kilogram kuru çiçek elde edildi ve çiçeklerin kilosu 20 ile 22 lira arasında satıldı. Gerçek verimine ikinci yılda ulaşan ekinezya bitkisinden bu yıl dekardan yaklaşık 250 kilogram kuru çiçek elde etmeyi bekliyoruz. Böylece dekardan 5 bin ile 5 bin 500 lira brüt gelir hedefliyoruz. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa yapmış olduğumuz demonstrasyon çalışmaları sonucunda, ekinezya bitkisinin ilimiz koşullarının farklı rakımlarında rahatlıkla yetiştirilebileceğini başta Manisa çiftçimize, çevre illerden gelen çiftçilere ve konu uzmanlarına göstermiş olduk.” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ