Reklam

İthal Et Maliyetleri Düşürür mü ?

İthal Et Maliyetleri Düşürür mü ?
Reklam

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Maliyetleri dikkate almazsak, ülkede hayvan varlığını sürdürme imkanımız olmaz. Onun için biz piyasanın regulasyonundan yanayız. Et süt kurumu bunu yapacak. Böylece maliyetleri aşağı çekme sürecini kazanacağız. İthal et gelse bile biz üreticimizin maliyeti altında fiyat düşünmüyoruz, çünkü üreticimiz üretmeli. Ağıl ve Ağrı’lar dolu olmalı” dedi.
Çelik, Plan ve Bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin soruların cevapladı. Çelik, Rusya ile yaşanan krizin meyve ve sebze ihracatını etkilerini değerlendiren Çelik, “Rusya sebze meyve krizi Adana’da değerlendirdik fırsatları gündüzüme çıkartabilir
Bu çerçevede yaptığımız çalışmalar var” ifadelerini kullandı.
Et ile ilgili olarak Çelik, “Etin maliyeti belli, sütün maliyeti belli. Biz kimseye bakanlık olarak sütün fiyatı bu olsun’ demiyoruz. Süt Konseyi toplanıyor. Kendileri bir fiyat belirleniyor. Et fiyatı 50-60 liraya çıkınca, bir araya geldik. Bir araya geldiğimizde tavan fiyat konması gerektiğini, tavan fiyatının üreticinin üretimi engellememesi gerektiği konusunda bir uzlaşıya vardık. ‘Hangi noktada üreticimizi rahatsız etmeyecek’ diye değerlendirdik. 23.3 ve 21.8 konusunda uzlaştık. Halkın tükettiği kıyma ve kuşbaşı ile ilgili 32 ve 34 tavan fiyatın belirledik” şeklinde konuştu.
Sektör temsilcileriyle ithalatın çözüm olmadığı ve üretimin arttırılması gerektiği konusunda uzlaştıklarını kaydeden Çelik, “Fiyatlar, maliyetler belli. 61 kuruş ekmeğin maliyeti var. 61 kuruş ekmek 40 ilde 80 kuruş ve altında atılıyor. İşletme hataları ekmek fiyatlarına yansıtılıyor” diye konuştu.
İthal Eti’n ucuz et anlamına gelmediğini söyleyen Çelik, “Maliyetleri dikkate almazsak, ülkede hayvan varlığını sürdürme imkanımız olmaz. Onun için biz piyasanın regulasyonundan yanayız. Et süt kurumu bunu yapacak. Böylece maliyetleri aşağı çekme sürecini kazanacağız. İthal et gelse bile biz üreticimizin maliyeti altında fiyat düşünmüyoruz, çünkü üreticimiz üretmeli. Ağıl ve Ağrı’lar dolu olmalı” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Özcan tunc diyor ki:

    Et ve süt fiyatlarına tavan fiyat belirlerken maliyetler hic dusunulmuyor. Yemden kdv kaldirilirken etin sutun fiyati asagi cekiliyor. Bizim bu isten hicbir kazancimiz olmadi. Sartlarda hicbir sey degismedi. Yemin fiyat indirimi bir ay bile surmedi. Yem eski fiyatinin ustune cikti. Biz ureticiler olarak bu durumdan cok fazla sikayetciyiz . Maliyetleri goz onune alarak ureticiyi dusunerek adimlar atmanizi bekliyoruz

  2. Senol diyor ki:

    Turkiye de et sorunu yoktur. 18 ay yasini doldurmadan danalar kesime veriyorlar. Bu da ekonomik kayip yaratmaktadir. Koyun sektörude ayni. 3 aylik kuzu kesime veriliyor. Buradanda kayip var.

  3. Alim diyor ki:

    Dişini atmamış düve kesimi ve dişi kuzu kesimi yasaklanmalı gelecek nesillerin et ihtiyaç ları süt ihtiyaç ları yok ediliyor

BİR YORUM YAZ