Kadın çiftçiler fuarda

Kadın çiftçiler fuarda
Reklam

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçelerdeki kadın çiftçiler, 15. Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı’na (Growtech Eurasia) götürüldü.
Antalya’da düzenlenen Avrupa ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere 30 ülkeden ve Türkiye’den 650’nin üzerinde markanın katıldığı fuara katılan Gaziantepli kadın çiftçiler, firmaların sera, tarım teknolojileri ve ekipmanları, sulama sistemleri, tohumculuk, fidecilik, fidancılık, bitki besleme ve koruma, biyolojik mücadele, tarımsal makine ve ekipmanlarını yakında görme fırsatı buldu. Göreve geldiği günden itibaren toplumun her kesimine dokunmaya çalışan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, belediye bünyesinde tarım ve hayvancılık alanında da önemli projeler yapılması için Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığını kurdu.
Bugüne kadar tarım ve hayvancılık alanında önemli projeleri hayata geçiren daire başkanlığı, Fatma Şahin’in de ayrı bir önem verdiği kadın çiftçilere yönelik eğitimler başlattı. Eğitimlere ilişkin ve kadın çiftçilere yönelik yapılan projeleri anlatan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, erkek çiftçilerin de aralarında bulunduğu 60 kişilik bir grubu, Antalya’da düzenlenen“15. Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı’na götürdüklerini söyledi. Türkiye’de ilk defa bir Büyükşehir Belediyesi’nin kadın çiftçileri fuara götürdüğünü ve belediyenin çiftçi eğitimlerine ayrı bir önem verdiğini, özellikle kadın çiftçilerle yakından ilgilendiğini belirten Yılmaz, “İlimizde öncelikle kadın çiftçilerimize yönelik bir proje yapmak istedik. Çünkü kırsal alanda işin yükünü kadınlar çekiyor. Her türlü tarımsal faaliyette eşinin yanında yer alıyor. Bu proje ile, onların, bilgisini, görgüsünü, ufkunu geliştirme çabası içerisine girdik.Bu anlamda kadın çiftçilerin bu fuara gitmesini sağladık” dedi.
“ÖZ GÜVENİ ARTTI
Eğitimlere ve fuara katılan kadın çiftçilerin ‘öz güven’ duygusunun artığını vurgulayan Yılmaz, ilçeye bağlı köylerde yaşayan kadın çiftçilerin hayatında ilk defa uçağa binerek, bir fuara katıldıklarını aktardı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in kadın çiftçilerin eğitimine önem verdiğine dikkati çeken Yılmaz, “Projenin amacı, özellikle kadın çiftçilerin bilgilerini, görgülerini, ufuklarını geliştirmek. Onları bulundukları adımdan bir adım öteye çıkartarak, tarımsal üretimi geliştirmek. Bu amaçla 9 ilçemizden çiftçilerimizi götürdük” dedi. Çiftçilerin, aynı zamanda ‘Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü’ de ziyaret ettiğini bildiren Yılmaz, çiftçilerin seraları gezerek, incelemelerde bulunduklarını kaydetti. Fuarın ve gezinin oldukça faydalı geçtiğine işaret eden Yılmaz, kadın çiftçilere yönelik eğitimlerin ve fuar gezilerinin devam edeceğini dile getirdi.
Antalya’nın ayrıca tarihi yerlerini de gezen kadın çiftçiler, başta Fatma Şahin olmak üzere projede emeği geçenlere teşekkür etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ