Reklam

Küle dönen 170 hektar tekrar yeşillenecek

Küle dönen 170 hektar tekrar yeşillenecek
Reklam

Bursa’da yaklaşık bir buçuk ay önce 170 hektarlık alanın küle döndüğü yangının ardından ağaçlandırma çalışması, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın katıldığı törenle yapıldı.
Bursa’da 29 Ağustos günü meydana gelen yangında 170 hektarlık ormanlık alan yanmıştı. Bunun üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı bölgede hasar tespiti yapıldı. Yapılan planlamaya göre, sonbaharda yapılması planlanan ilk ağaçlandırma çalışması Göynüklü Mahallesinde Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın katıldığı törenle yapıldı. Ayrıca törende 221 milyon liralık 39 tesisin toplu açılışı ve temel atması yapıldı. Yangında zarar gören 100 hektarlık alana 90 bin kızılçam, 11 bin fıstıkçamı, 6 bir servi ve 3 bin yabanıl meyve dikilecek. Kalan 70 hektarlık alana ise, 10 milyon adete denk, 600 kilogram kızılçam tohumu ekimi yapılacak. Törende konuşan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, “29 Ağustos günü Bursa’da yaşayan herkesi derinden üzen orman yangını yaşadık. Saatte hızı 40 kilometreye varan şiddetli rüzgar altında, 15 dakikada helikopterle müdahale edilmesine rağmen, hızla yayıldı. 30 Ağustos sabahı saat 04.30 gibi kontrol altına aldık. 170 hektar ve içerisindeki canlılar tahrip oldu. Emeği geçen ve yardımımıza koşan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala ise “Biz yapma konusunda el birliği yaparız. Yıkma konusunda iş birliği yapanlara yürek birliği yapıp, karşı dururuz. Bu millet bir arada olduğu sürece bir çok zorluluğu aşıyor. Tarihte onlarca örnekleri var. Mesele ne zaman memleket meselesi olduysa bu millet bunları aşmıştık. Bugün ormanlarımızı yakanlar gördüler ki biz yapmak için bir araya geldik. Bunları yapanlar boşuna uğraşmasınlar. Bizleri yıldıramazlar. Biz çok şeyle karşılaştık. Bunları nasıl açacağımızı bilenlerdeniz. Fidan dikimi hayırlı uğurlu olsun. Böyle problem karşısında yek vücut olmuşlar. Bir çok hizmetimizin temelini atıp, açılışını yapacağız. Burada bir yangın olmuş. Ama bütün Bursa hep birlikte oturmuş, meseleyi tartışmış, Yeniden dikeceğiz o fidanları diye karar vermiş. Bakın kısa zamanda faaliyete geçiyor. Buda övünmemiz gereken durumdur” diye konuştu.
Konuşmasının ardından Ala, telefonla Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu telefonla aradı. Telefonda Bursalılara seslenen Eroğlu, temeli atılan yerlerin en kısa zamanda tamamlanacağının sözünü verdi. Daha sonra Ala ve Bursa protokolü fidan dikti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ