Reklam

Lise öğrencileri 100 bin çiçek üretecek

Lise öğrencileri 100 bin çiçek üretecek
Reklam

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde hayata geçirilen ‘Tohumlar Okulda Hayat Bulsun Projesi’ kapsamında, Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, yılda 100 bin mevsimlik çiçek ve 10 bin gül yetiştirecek.
Tohumlar Okulda Hayat Bulsun Projesi kapsamında Mersin’in merkez Mezitli ilçesindeki Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bulunan seralarda çiçek ve fidan üretimine başlandı. Mersin Orman Bölge Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim müdürlüğü tarafından ortak yürütülen projede, Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesinde bin 500 metrekare alana kurulu 2 adet serada düzenleme ve üretim çalışmalarına başlandı. Seraların ısıtması güneş enerjisi ile yapılırken, 200 metrekare açık alanda da fidan yastıkları yapıldı.
Seralarda hercai menekşe, portakal nergisi, Çin karanfili, aslanağzı, limoni servi, mazı, biberiye, gül ve peyzajda kullanılan birçok tür yetiştirilirken, yapılan tesisler tam faaliyete geçtiğinde ise yılda ortalama 100 bin adet mevsimlik çiçek, limoni servi, mazı ve benzeri türler ile 10 bin adet gül yetiştirilecek.
Mersin Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Proje ile çocuklarda çevre bilinci ve doğa sevgisi oluşturarak, gelecek nesillerimizin ülkemizin doğal çeşitlilik ve zenginliklerine sahip çıkması sağlanacaktır. Ayrıca farklı türler üzerine çalışarak biyo çeşitliliğe katkı sağlanacak, kamuya ait kurumların bahçe düzenlemesine materyal temin edilecektir. Tohumlar Okulda Hayat Bulsun projesiyle öğrencilerin okulda uygulamalı eğitim imkanı bularak, okul ve ülke ekonomisine katkı sağlanması hedeflenmektedir” ifadeleri kullanıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ