Reklam

Mısır üreticilerine hastalık uyarısı

Mısır üreticilerine hastalık uyarısı
Reklam

Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü görevlileri tarafından, mısır zararlılarına karşı gerçekleştirilen araziler kontrollerinde, çiftçilere uyarılarda bulunuldu.
Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Dr. E. Numan Babaroğlu, Ziraat Mühendisi Mehmet Çulcu, Ziraat Mühendisi Emre Akci, Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Ekrem Kaya, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Kemal Akın, Ziraat Yüksek Mühendisi Tuğba Hilal Çiftçigil, Kırklareli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim Şube Müdürü Süleyman Diril ve şube personelleri Ziraat Mühendisi Bülent Şahin, Ziraat Mühendisi Ali Top ve Ziraat Teknikeri Behçet Çavlan’ın katılımıyla Kırklareli’nde mısır zararlıların görüldüğü köylerde arazi kontrolleri yapıldı.
Yapılan arazi çalışmaları neticesinde zararların mısır yaprak kurdu olduğu tespit edildi. İncelemeyi yapan yetkililer, ivedilikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Indoxacarb yüzde 30 ve Malathion 650 g/l etkili maddeleri için geçici tavsiye ettiği ve Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce gerekli bilgilendirme çalışmalarının tamamlandığı belirtildi.
Kontrolleri yapan yetkililer, en kısa zamanda sözü geçen ilaçlarla ilaçlama yapmaları, ilaçlama anında gerekli tedbirleri almaları, ilaçlamaların sabah ve akşam sıcaklığın düşük olduğu saatlerde yapmaları konusunda çiftçiyi uyardı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ