Peyzaj mimarları hayallerindeki bahçe için yarıştı

Peyzaj mimarları hayallerindeki bahçe için yarıştı
Reklam

Minyatür Bahçe Tasarımı Öğrenci Yarışmasına katılan peyzaj mimarı adayları, şehir gürültüsünden uzak olarak düşündükleri tasarımları en güzel minyatürlere dönüştürmek için kıyasıya yarıştı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) destekleriyle İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Alibeyköy Fidanlığı’nda “İstanbul Minyatür Bahçe Tasarımı Öğrenci Yarışması” düzenlendi. Yarışmaya katılan üniversite öğrencileri birbirinden ilginç bahçe ve park tasarımlarıyla dereceye girebilmek için ter döktü. Gün boyu süren etkinlikte öğrenciler, kendileri için hazırlanan masalarda ve önceden alana getirilen park bahçe malzemeleriyle hayallerindeki tasarımları gerçekleştirdiler.
İBB Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü Murat Ermeydan yarışmayı yaklaşık 1 yıldır hazırladıklarını ifade ederek, “İBB Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’ın bize bir talimatı oldu, ‘Hayatın her alanında insanlarla bitkileri çiçekleri buluşturun’ diye. İstanbul’da herkesin bahçesi yok. Bizlerde bu bağlamda neler yapabiliriz diye düşündük. Peyzaj’da da yeni bir trend var minyatür ve mini bahçeler diye. Bizlerde bununla ilgili hazırlıklara başladık. Baktık ki talepte görüyor. İstanbul peyzaj mimarlığı bölümü olan üniversitelerle ve çevre tasarımı bölümü olan üniversitelerle irtibata geçtik ve böyle bir yarışma düzenledik. Buradaki tasarımlar daha sonra bizim İstanbul’da bulunan bahçe marketlerde satışa çıkaracağız. Aynı zamanda fotoğraflayıp katalog baskı çalışmaları gibi masaüstü aranjmanları olarak değerlendirmelerde bulunacağız” dedi.

“ŞEHRİN GÜRÜLTÜSÜNDEN UZAK BİR ORTAM OLSUN İSTEDİM”
İstanbul Üniversitesi öğrencisi Nagehan İpek, yarışma duyurusunu internet ortamında gördüğünü belirterek, “Yarışma ilgimi çektiği için katılmaya karar verdim. Bugün bir çiftlik bahçesi yapmayı planlıyorum. Çünkü şehrin gürültüsünden uzak bir ortam olsun istedim. Artık bulamadığımız huzuru ben hayallerimde yaşatmak istedim” diye konuştu.
Yarışmaya katılan öğrencilerden Elçin Kula ise bir evin arka bahçesini tasarladığını kaydederek, “Bu tasarımımda insanların daha rahat edeceği bir hayal dünyası var. İşte buraya göl ve üzerine köprü yapacağım insanların rahat ettiği bir tasarım yapacağım” şeklinde konuştu.
Gün boyu devam eden ve 80’in üzerinde öğrencinin katıldığı yarışma sonunda dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ