Reklam

Sahte Gübreye Dikkat

Sahte Gübreye Dikkat
Reklam

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, dolardaki yükselişle birlikte artış gösteren gübre fiyatlarını fırsata çevirmek isteyen sahtekarların piyasaya çıktığını belirterek, “Bu sahtekarlar bazı bölgelerde büyük markaların taklit çuvallarında sahte gübre satıyor” dedi.
Koçak, tarımsal üretimin önemli girdilerinden kimyevi gübrenin dengeli ve zamanında kullanılması halinde verime yüzde 50’ye yakın katkısı olduğunu ifade ederek, üreticilerin bekledikleri verimi alabilmeleri için mutlaka kaliteli gübre kullanmaları gerektiğini söyledi. Kimyevi gübrede en önemli kalite kriterinin, ambalajın üzerinde belirtilen garanti edilen içeriğe uygun üretim yapılması olduğunun altını çizen Koçak, azot, fosfor, potasyum gibi bitki besin maddeleri garanti edilen içerikte belirtilen oranlarda olması gerektiğini vurguladı.
Bunun yanı sıra ambalaj gramajların tam olması gerektiğine işaret eden Koçak, “Gübre fiyatında bu iki unsur önemlidir. Çiftçilerimiz bu hususları dikkate alarak gübre tercihlerini güvenilir markalardan yana kullanmalı” diye konuştu. Koçak, dolardaki yükselişle birlikte artış gösteren gübre fiyatlarını fırsata çeviren sahtekarların piyasaya çıktığını ifade ederek, sahte gübre kullanımının zararlarına ilişkin çiftçileri uyardı.
Hububat ekimlerinin yaklaşmasıyla birlikte çiftçilerin gübre taleplerinin başladığına dikkati çeken Koçak, bu sahtekarların bazı bölgelerde büyük markaların taklit çuvallarında sahte gübre sattığını ifade etti.

“TARIM İL MÜDÜRLÜKLERİNE İHBAR EDİN”
Koçak, sahte gübrecilerin piyasanın az da olsa altında fiyatı vererek, gübre markası gözetmeksizin her çeşit ürünü çiftçilere satmaya çalıştıklarını belirterek, “Bu sahtekarlar çiftçilerimizin bir yıllık emeğinin heba olmasına sebebiyet veriyor. Ayrıca sahte gübre kullanımı tarım topraklarımızda onarılması güç ve pahalı zararlara yol açıyor” dedi.
Çiftçilerin aldığı gübrenin içeriğinin çuvalın üzerinde yazan ile aynı olması, uygun olduğuna bakması, gramajının tam olduğunu kontrol etmesi gerektiğinin altını çizen Koçak, “Gübre aldığında herhangi bir şüphe duyması halinde, Tarım il müdürlüklerine, Tarım ilçe müdürlüklerine ve hatta Ziraat Odasına başvurabilirler. Odamız çiftçilerimizin neler yapabileceğine ilişkin onları bilgilendirerek, yönlendirecektir” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ