Sahtesi artınca destek arttı

Sahtesi artınca destek arttı
Reklam

Manisa Şehzadeler Belediyesi, sahte bal üretimine engel olmak ve bal üretimini arttırmak amacıyla arıcılık yapan çiftçilere 120 adet kovan desteği sağladı.
Kimyasal yollarla üretilen sahte balların önüne geçmek isteyen Manisa Şehzadeler Belediyesi, bal üretimi arttırmak amacıyla arıcılara kovan desteği verdi. Selimşahlar Mahallesi Şehzadeler Belediyesi Hizmet Binası önünde düzenlenen törenle 40 üreticiye 120 adet polen tuzaklı kovan hediye edildi. Kovan dağıtım törenine Manisa Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ve arıcılar katıldı. Törende konuşan Başkan Çelik, bal üretiminin önemine vurgu yaparak, “Bal bir mucize. Büyük bir nimet. Ama üzülerek görüyoruz ki bugün sahte merdiven altlarında, kimyasal yöntemlerle üretilmiş olan sıvılar bal diye insanlara satılmaya çalışıyor. Bir şifa kaynağını bir zehre dönüştürmek isteyen tüccarlar var ne yazık ki. Bunlarda korunmanın yolu da üretimi arttırmaktan geçiyor. Türkiye’de vatanını bayrağını seven insanlar olarak her birimiz bulunduğumuz konumlarımızda, görevlerimizde daha çok çalışmak daha çok üretmek, daha çok başarmak mecburiyetindeyiz. Öyleyse üreticilerimiz de balla ilgili bu alanda daha çok çaba sarf etmeli üretime katkı sağlamalı. Bununla ilgili kurslar da verdik. Bugün de bu kovanları dağıtıyoruz. Tabi bu sembolik destektir. İnanıyorum ki bugün bu kovanları dağıttığımız üretici arkadaşlarımız kendileri de bunların yanına yenilerini ilave edecekler ve Şehzadeler bal üretimi noktasında da cazibe merkezi haline gelecektir. Çünkü ormanlarımız var, çamlarımız var. Arazilerimiz bal üretimine müsait” dedi.
Tarımla ilgili ilçede bir çok hizmeti yürüttüklerini sözlerine ekleyen Başkan Çelik, “İlk defa Manisa’da erken uyarı sistemini kurduk. Tarım Müdürlüğü ile bağlantılı olarak çiftçilerimiz kötü hava şartlarına karşı uyarılsın diye. Şu ana kadar bin 200 kilometrenin üzerinde malzemeli ova bakımı yaptık” diye konuştu.
Başkan Çelik’in konuşmasının ardından 40 arıcıya kovanları ve üretim sertifikaları teslim edildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet uçar dedi ki:

    Merdiven altı tabir edilen,Sözüm ona bal aromalı şurubun insan saglıgına verdigi zararı maalesef ne biz üreticiler anlıyabildik nede tüketiciler.Defalarca yazdım.Bu sorun devletin yanlış politikası yüzünden cözülecegi yerde daha çok alevlendiriliyor.Kılikoz üretim miktarı dünya genelinde her geçen gün kısıtlanmaya çalışılırken benim ülkemde kota %12 den%15 çıkarıldı.Ülkemizdeki kanser vakaları ve obezite hastalıgı hergeçen gün artış göstermekte ve bu yüzden ölümler artmaktadır.Bütün tatlandırıcılarda kullanılmakta.Bu üründen yapılmış ballar piyasada harıl harıl satılmakta. Tüketici ucuz diye bu ürünleri maalesef alıp tüketmekte.Umarım devlet bu hatasından en kısa zamanda döner. Saglıkcılar maalesef kanser vaakalarının artıgını görmelerine rahmen,bu soruna egilim göstermemekte direniyorlar.Tüketicilere tavsiyem Bu ürünleri ucuz diye alıp saglıklarıyla oynıyacaklarına,daha saglıklı gördügüm bizzat kendilerinin yaptıgı reçel tüketimine egilmeleridir. enazından ne tükettiginizi bilirsiniz.SAGLIKLI GÜNLER DİLERİM.

BİR YORUM YAZ