Reklam

Şap yine Hortladı

Şap yine Hortladı
Reklam

Kastamonu’da, şap hastalığı nedeniyle yaklaşık 2 aydır tüm hayvan pazarlarının kapalı olması ve alınan tüm tedbirlere rağmen şap hastalığı yeniden ortaya çıktı.
Kastamonu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Kastamonu’da şap hastalığı görülmesi üzerine 18 Aralık’ta tüm hayvan pazarları kapatılarak, hayvan giriş ve çıkışlarını yasaklanmıştı. Yaklaşık 60 gündür Kastamonu’daki tüm hayvan pazarlarının kapalı olması ve hayvan giriş-çıkışlarının da yasaklanmasına rağmen Araç ilçesine bağlı Cevizli köyünde yeniden şap hastalığı ortaya çıktı. Araç Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından R.Ç.’ye ait ahırda ortaya çıkan şap hastalığı nedeniyle Cevizli köyü tekrar karantinaya alınarak, hayvan giriş-çıkışları da yasaklandı.
Kastamonu’da şap hastalığına karşı alınan tüm tedbirlere rağmen şap hastalığının önüne geçilememesi besicileri zor durumda bıraktı. Yaklaşık iki aydır il genelinde tüm hayvan pazarlarının kapalı olması, bununla birlikte hayvan giriş-çıkışlarının da yasak olmasına rağmen şap hastalığının önlenememesine besiciler tepki gösterdi.
Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Şekercioğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile yaptıkları görüşme sonrasında Kastamonu Hayvan Pazarı’nın 17 Şubat Çarşamba günü açılmasının planlandığını açıklamıştı. Öte yandan Kastamonu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, şap hastalığına karşı yürütülen aşılama kampanyasında yüzde 86 başarı sağlandığını açıklamıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ