Şehrin göbeğinde ücretsiz tarım alanı

Şehrin göbeğinde ücretsiz tarım alanı
Reklam

Ankara’da Çankaya Belediyesi’nin şehrin ortasında kurduğu Mahalle Bostanı’nda, vatandaşlar kış sebzelerini ekmeye başladılar. Çankaya Belediyesi’nin Mutlukent Mahallesi’nde 2 bin metrekarelik alanda hizmete açtığı Mahalle Bostanı, sebze yetiştirmek isteyen vatandaşların akınına uğruyor.

Hiçbir kimyasal madde kullanılmadan tarımsal üretim yapılabilen Mahalle Bostanı’nda bir yandan ekolojik bostan kültürü yaşatılırken, diğer yandan yerel tohumların gelecek kuşaklara taşınması sağlanıyor. Kış sebzelerinden turp, marul, dereotu, ıspanak ve pırasanın yetiştirildiği bostanda, katılımcı vatandaşların her biri 6 metrekarelik alanda aldıkları eğitimleri uygulama imkanına sahip oluyorlar. Bahçıvanlık, süs bitkilerinde budama ve yetiştirme gibi çeşitli eğitim faaliyetlerinin de uygulama alanı olarak kullanıldığı bostanda vatandaşlar, toprakla haşır neşir olarak şehir hayatının stresini bir nebze olsun üzerlerinden atıyorlar.

BOSTANIN EN KÜÇÜK ÇİFTÇİSİ

Her kesimden vatandaşın rağbet gösterdiği Mahalle Bostanı’nın en küçük üyesi 3 yaşındaki Kuzey Şahin. Anneannesi Fatma Erol’la birlikte bostana gelen Kuzey, çapayla eşelediği toprağa sebze fidesi dikmenin mutluluğunu yaşadı.

Mahalle Bostanı’nda köy ortamını andıran bahçelerinde sebze yetiştirmenin hazzını yaşayan kişilerden birisi de ev hanımı olan Nuray Topçuoğlu. Ümitköy’de oturan ve ilk kez toprağa turp, marul ve dereotu ektiğini belirten Topçuoğlu, uygulamadan dolayı çok mutlu olduğunu ve belediyenin kendilerine her türlü imkanı sağladığını belirtti.

Mahalle Bostanı’nda aldıkları eğitimleri kendi bahçelerinde de uygulama şansı bulan katılımcılar da mevcut. Bostanda kendi bölgesinde turp, ıspanak, dereotu ve soğan yetiştiren Bilal Tengiç de, “Bu uygulama diğer bölgelerde de olmalı. Kendi bahçem var ama burası bir başka. Burada sosyal bir ortam var ve insanlar deneyimlerini birbirleriyle paylaşıyorlar.” açıklamasında bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ