Süte 9 kuruşluk destek

Süte 9 kuruşluk destek
Reklam
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 17 aydır çiğ süt fiyatının sabit olduğunu hatırlatarak ‘Bu nedenle geçmiş 3 aylık süt destekleme primini litre başına 9 kuruş olarak belirledik’ dedi.

 

Hayvancılık alanında faaliyet gösteren kırmızı et, süt, arıcılık ve kanatlı sektörlerinin temsilcileriyle Bakanlıkta bir araya gelen Çelik, Türkiye’de 14 milyon 731 bin büyükbaş, 44 milyon 600 bin küçükbaş, 300 milyon kanatlı hayvan ve 7 milyon arı kovanı bulunduğunu bildirdi. Üretimde 1 milyon ton kırmızı et, 1 milyon 900 bin ton kanatlı, 18,5 milyon ton süt, 104 bin ton bal ve 17 milyar yumurtaya ulaşıldığını belirten Çelik, ‘Kanatlı sektöründe, ihracatla büyüme dönemine girmiş bulunuyoruz. Süt ve ürünlerinde ise ihracata dönük bir yönümüz söz konusu ama katetmemiz gereken bazı mesafeler var. Kırmızı ette ise mevsimsel daralmalar ve bu dönemlerde meydana gelen fiyat dalgalanmalarıyla karşı karşıya olduğumuzu tespit ettik’ diye konuştu.

Besi desteği 200 lira

İki konuyu kamuoyuyla paylaşmak istediğini ifade eden Çelik, ‘Birincisi 17 aydan beri çiğ süt fiyatı sabit. Bu nedenle geçmiş 3 aylık süt destekleme primini litre başına 9 kuruş olarak belirledik. Önümüzdeki dönemde üreticilerin maliyeti ve çiğ süt fiyatına göre çiğ süt destekleme primlerini belirlemeye devam edeceğiz. İkinci olarak dana başına verilen besi desteği ödenmesi, sözleşme yaptıranlara 200 lira, sözleşmesiz olanlara 150 lira olarak 27 Aralık’ta ödenecek’ diye konuştu.

kaynak: olay.com.tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Timuçin ahı dedi ki:

    Sol alt köşede 30 bin TL hibe sağ alt köşede et e. Süt e ve narenciyeye darbe nasıl olacak böyle

BİR YORUM YAZ