Tarım ve hayvancılığa destekte rekor artış

Tarım ve hayvancılığa destekte rekor artış
Reklam

Gaziantep’te 7. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık (GAP TARIM) Fuarı ile 12. Gıda Ürünleri ve Ambalaj (GAP FOOD) Fuarı, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’’in katılımıyla yapıldı.

BAKAN ŞİMŞEK: “VERİMLİLİK DÜŞÜK”
Başbakan Yardımcısı Mehmet şimşek ise Bakan Çelik’in doğru tespitlerinin bulunduğunu söyledi. Dünya nüfusunun 10 milyara yaklaşmasına rağmen tarım sektöründe verimliliğin düşük olduğunu belirten Şimşek, “Tespitleri son derece doğru ve yerinde. Gerçekten tarım sektörü en kritik sektörlerin başında gelmektedir. Dünya nüfusu 10 milyara doğru çıkıyor. Böyle bir dönemde bizim tarımda daha çok bilgi ve teknolojiyi kullanarak, tüm insanlığın ihtiyacını karşılamak için bir çaba içerisine girmemiz gerektiği çok açık. Maalesef ülkemizde tarım sektörümüzün verimliliği çok düşüktür. Verimliliğin aynı tarladan aynı çalışan başına daha çok üretimin yolu bilgi ve teknolojidir. Türkiye’de tarım sektöründe çalışan nüfusun toplam nüfusa oranı yüzde 20’dir. Yani 4’te biri tarımda çalışıyor gibi gözüküyor ama dörtte birinin tarıma katkısı yüzde 7-8 civarında. Zaten Türkiye’de verimlilik düşük. Tarım sektörünün, Türkiye ekonomisi açısından verimliliği de, Türkiye’deki düşük verimliliğinin de üçte biri civarında. Dolayısıyla hakikaten bilgi ve teknoloji çok önemlidir. Tarım sektörünü destekliyoruz. Tarım desteklenmesi lazım. Desteklemeye devam edeceğiz. Bu desteklerin rasyonel olmazı çok önemli” ifadelerini kullandı.

TARIMA 45-50 MİLYAR DESTEK
Tarıma devletin dolaylı ve doğrudan 45-50 milyarlık destek verdiğini hatırlatan Şimşek, “Ciddi bir destek. Doğrudan destek de bu sene muhtemelen 17-18 milyarın altında olmayacak.Biz gübrede, yemde, KDV’yi sıfırladık. Yine doğrudan destekler var. Düşük faizle çok ciddi krediler var. Tarımda çok mesafe kat ettik. Tarımsal Gayri Yurt İçi hasılada, hasılada 11. sıradaydık. 7. Sıraya geldik. Avrupa’da dördüncü sıradan birinci sıraya geldik. Bu potansiyelimizi iyi kullandığımız anlamına gelmiyor. Yapılacak çok şey var” dedi.

REFORM ÇAĞRISI
Tarım alanında da ülkede ciddi reformlar yapılması gerektiğini anlatan Şimşek, “Reform yapmamız lazım. Tarımda da reforma ihtiyacımız var. Ak Parti hükümetleri reformist bir söylem, program ve eylemle yoluna devam etmektedir. Her alanda olduğu gibi Tarım sektöründe de önemli reformları inşallah başarırız” diye konuştu.

“5 MİLYON HEKTAR ARAZİ TOPLULAŞTIRILDI”
Şimşek, yakın dönemdeki en önemli reform Miras yoluyla tarım arazilerinin bölünmesini engelleyen bir toplulaştırma olduğun belirtti. Babasının da arazileri olduğunu ve mağduriyet yaşadıklarını hatırlatan Şimşek, toplulaştırma ile 5 milyon hektarlık tarım arazisinin toplulaştırmasının gerçekleştiğini 2 milyon hektarlık alanda çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Şimşek, çalışmalarda 14 milyon hektar alanda ölçek büyüme ve toplulaştırma yapılacağını ifade etti.

“İSRAİL MİNNACIK BİR ÜLKE”
Türkiye’nin tarım ve suda büyük bir potansiyeli varken, şuanda potansiyelin çok altında bulduğunu vurgulayan Şimşek, İsrail’in coğrafi anlamda küçük bir ülke olmasına rağmen çok yüksek tarım ihracatı bulunduğunu kaydetti. Şimşek, “Türkiye’nin rekabet üstünlüğe sahip olduğu nadir sektörlerden bir tanesi tarımdır. Bizim oraya odaklanmamız, kaynakları doğru kullanmamız lazım. Reformlarla bunu başarmamız lazım. İsrail, minnacık bir ülkedir. Coğrafya olarak, küçücük. Tarımsal ürün ihracatı büyük. Doğru düzgün arazi yok. Bizim bilgi ve eğitime, insana önem vermemiz gerekiyor. Yer altı kaynakları belirleyici değildir. Etrafımızda bu kadar yer altı kaynaklarına rağmen, İMF’ye el açan komşularımız var. Bunların sayısı da artacak.Ne parayı yönetiyorlar, ne de başka bir şeyi” dedi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ