Tarımsal üretimde teknolojik devrim

Gökhun Çağatay Erbil

Yazarın şu ana kadar yazılmış 1 makalesi bulunuyor.

Bahçeden Haber yazarı :

Su Ürünleri Mühendisi

“Gökhun Çağatay Erbil”

—-

Dünya su ürünleri üretiminin yaklaşık yarısını oluşturan akuakültür, aynı zamanda gıda üretim sektörleri arasında da en hızlı büyüyen alanlardan biridir. Bununla birlikte bu sektördeki gelişim devam etmekte, özellikle yem için harcanan büyük paralar ve bu yemin küçük bir bölümünün artı değere dönüşmesi, arayışların devam etmesini sağlamakta. Tam da bu noktada besinsel kayıpların telafisini sağlayacak bir sistem karşımıza çıkmaktadır; akuaponik.

—-

Akuaponik sistem: en sade haliyle balık yetiştiriciliği ve topraksız tarımın birlikte yapıldığı kapalı sistemlerdir. Biraz daha açacak olursak;  balık ya da balık yetiştiriciliği yapılan suda bulunan mikroskobik canlılar tarafından oluşturulan besinsel değere sahip organik atıklar topraksız hidroponik sistemle bitkiler tarafından alınır. Balık kültüründen gelen su, bitkiler tarafından süzülerek daha temiz bir biçimde hatta tekrar kullanılabilecek hale gelir.

—-

Akuakültürde kullanılan kapalı sistemler küçük alanda yoğun üretimi amaçlamaktadır. Balıklar, yetiştirilirken verilen yemin yalnızca küçük bir bölümünü (%25-30) kullanılabilir enerjiye dönüştürmektedir.** Bununla birlikte bulundukları su ortamındaki organik atıkların fazlalığı ile strese girmekte, bu ise hastalıkları hatta ölümleri beraberinde getirmektedir.  Bu nedenle sistemlerde bulunan suyun filtre edilmesi ve içerisinde bulunan organik atıkların sudan atılması gerekmektedir. Ancak bu besinsel değerler akuaponik sistem sayesinde bitki yetiştirmek amacıyla kullanılabilir. Balık tanklarından gelen su bitkilerin gelişimi için gerekli besinsel elementleri ihtiva ederken, bitkiler ise bu suyun yeniden kullanılabilmesi için biyofiltre görevi görmektedir.

—-

Akuaponik sistemler; organik atıkların değerlendirilmesi, doğaya salınacak suyun daha temiz bir şekilde iletimi, biyofiltrasyon amacı ile ayrıca bir sistem ihtiyacını ortadan kaldırması ve atık suyun tekrar kullanılabilmesi gibi yararlar sağlamaktadır. Bunun yanında topraksız üretim nedeniyle her türlü arazide bu sistemler kurulabilir.

—-

Bugüne kadar yapılan çalışmalarda başarılı olan fesleğen, su ıspanağı, bamya, marul, pazı, roka, nane, su teresi gibi bitkiler üretim kolaylığı açısından tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte profesyonel üreticiler tarafından çeşitli zorluklara sahip olan domatesten limona, muzdan havuca birçok tarımsal ürün de yetiştirilmektedir.***

Şüphesiz ki, verimli arazilere ihtiyaç duymayan bu sistemler gelecekte daha da büyük önem kazanacak. Özellikle verimli toprakların dahi çeşitli kimyasallarla kirletilip kullanılamaz hale getirildiği de göz önüne alınırsa, akuaponik sistemler yaşamsal değere sahip olacaktır.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ