Reklam

Türkiye’nin farklı yerlerinde binlerce balık telef oldu

Türkiye’nin farklı yerlerinde binlerce balık telef oldu
Reklam

Türkiye’nin farklı illerinde binlerce balık telef oldu. Uzmanlar tarafından ölümlerin nedenleri araştırılırken balık ölümlerinin artmasından endişe ediliyor. Tarım arazilerinin sulandığı tahliye kanallarına atılan zirai ilaç kutularının balıkların ölümüne yol açtığı öne sürüldü. Sabah saatlerinde tarlalarına çalışmaya giden çiftçiler su üzerinde İsrail çuprası adı verilen binlerce balığı telef olmuş halde görünce şaşkına döndü.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarım Hayvancılık Komisyonu Başkanı Veteriner Hekim Lokman Eren, Arkum Mahallesi irili ağaç mevkisinde balık ölümlerinin meydana geldiği kanalda incelemelerde bulundu. “Tarım arazilerinin yanında bulunan sulama ve tahliye kanallarında zaman zaman balık ölümleri yaşanıyor” diyen Lokman Eren, “Bugün bu kanalda binlerce balık ölmüş. Kanaldan su içen birçok hayvan rahatsızlanabilir. Bir an önce balıkların ölüm nedeninin bulunması gerekiyor. Biz kanalda balık ölümlerini fotoğraflayarak yetkililere bildirdik. Burada ciddi bir çevre felaketi yaşanıyor. Buna bir çözüm bulunmazsa daha büyük sonuçlar ortaya çıkar” dedi.
Balık ölümlerinin nedeninin zirai ilaçlardan kaynaklanabileceğini söyleyen Eren, “Bölge Silifke’nin en büyük tarım alanıdır. Buradaki kanalların içi zirai ilaç kutuları ile dolu. Yine birçok çiftçi arazisini ve ürünü ilaçladıkları tanklarını bu kanallarda yıkadıkları biliniyor. Havalar çok soğumadığı ve don olayı yaşanmadığı için muhtemelen ölümlerin nedeni zirai ilaçlardır” diye konuştu.
Arazi içerisinde bir ok tahliye kanalının olduğunu ve sadece birinde balık ölümünün gözlendiğini belirten Eren, “Arazi çok geniş olduğu için birçok tahliye kanalı bulunuyor. Birçoğunu kontrol ettik ama ölümlere rastlamadık. Sadece kanalın birinde yaşanmış ölümler. Bu kanallarda birçok balık türü yaşıyor ama sadece İsrail çupraları ölmüş. Balıkların daha fazla ölmemesi için bölge çiftçisinin uyarılması gerekiyor. Çiftçilere zirai ilaç kullanımı, ilaçlama yapılan tankların temizlenmesi ve ilaç kutularının saklanması konusunda bilgilendirme yapılmalı” dedi.

KÜTAHYA’DA DA BALIK ÖLÜMLERİ BAŞ GÖSTERİYOR
Kütahya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) yakınında yer alan Alayunt, Sinerköy, İkizhöyük ve Perli mahalleleri arasındaki yaklaşık 6 kilometrelik bölümünde, bir anda binlerce kefal, sarı balık, dargın, gümüş, kızıl kanat ve sazanın karaya vurması vatandaşları endişelendirdi.
Yetkililerin balık ölümleriyle ilgili çayda inceleme yapmasını isteyen Abdurrahman Ataseven isimli vatandaş, “Daha birkaç saat öncesine kadar burada birçok insan balık tutup evine götürüyordu. Binlerce balık bir anda ters gelip su yüzüne çıktı. Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, balıkların ölüm nedenlerini araştırmalı. Bu çaydan hayvanların su ihtiyacı da karşılanıyor. Ayrıca, bu bölgedeki tarım alanlarının su ihtiyacı çaydan sağlanıyor” dedi.
Ahmet Beytekin isimli vatandaş ise “Çaya kimyasal bir madde mi atıldı, balıklar neden bir anda öldü? Yetkililerin bunu araştırmasını istiyoruz. Halkın endişelerinin bir an önce giderilmeli” diye konuştu.
Söz konusu Bölgenin, yıllardır olta balıkçılarının en önemli avlak alanlarının başında geldiği öğrenildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ