Turşunun sırrı

Turşunun sırrı
Reklam

Türk sofrasının geleneksel tatlarından biri olan kış aylarında sofraların vazgeçilmez yiyeceklerinden turşunun yapımı konusunda bilgi veren Ermina Turşu Fabrikası Gıda Mühendisi Özlem Tüzün Dursun, kaliteli turşunun sırrını kaliteli malzeme ve hijyenden geçtiğini söyledi.

Fabrika ve turşu yapımı hakkında bilgi veren Gıda Mühendisi Özlem Tüzün Dursun, “Ermina Turşu Fabrikası 2007 yılında kurulmuş olup 2014 yılında kapasite artırımı ile beraber yaklaşık olarak 18 dönümlük bir araziye taşınmıştır. Kendi emsallerinde Doğu Anadolu bölgesinde en büyük turşu imalatçılarından biridir. Bünyesinde 25 tane sigortalı personel bulunmaktadır. Bunun dışında sezonda tarla ile beraber yaklaşık 150 kişiye istihdam sağlamaktadır. Bununla birlikte Yaylabaşı beldesinde 20 tane sözleşmeli çiftçisiyle beraber Doğu Anadolu bölgesinin en büyük sebze toplayıcısından bir tanesidir. Şuan da turşu sezonunun yaklaşması ile beraber sözleşmeli çiftçiler dışından domates, lahana ve buna benzer ürünleri de çiftçilerimizden almaktayız.
Ermina Turşu fabrikası bölgede hem istihdam sağlamakta hem de bölge insanına bir iş öğretmekte ve bunun dışında da meslek lisesinde öğrenim gören öğrencilere de burada staj imkanı sağlamaktayız. 2012 yılında İngiltere’ye ihracat yapmıştır. İhracat girişimleri devam etmektedir. Fabrikamız da ev tipi üretim yapıyoruz. Hiçbir şekilde koruyucu kullanmıyoruz. Evde annelerimiz nasıl ki limon ve sirke kullanıyorsa bizde bunun gıdaya uygun olan kısımlarını kullanarak üretimimize devam ediyoruz.
Turşu yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus turşunun sıcakta muhafaza edilmeyip 18 derecede muhafaza edilmesi gerekiyor. Bunun dışında dolum oranının yüzde 50’yi geçmemesi gerekiyor. Daha sonradan da buna sarımsak, maydanoz ve defne yaprağı gibi aroma verici maddeler kullanmaktayız. Bunun dışında da kendi sebzemizi kendimiz yetiştirdiğimiz için İyi Tarım Uygulaması yapılıyor. Doğal bir şekilde el değmeden makine parkuru ile üretim yapmaktayız” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ