Üretim arttı, üreticiler dert yandı

Üretim arttı, üreticiler dert yandı
Reklam

Süt üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7 arttı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılı Ocak ayı Süt ve Süt ürünleri Üretim verilerini açıkladı. Buna göre, ticari süt işletmelerince Ocak ayında 748 bin 336 ton inek sütü toplandı,Toplanan inek sütü miktarı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 arttı.Ocak ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 134 bin 212 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7 artış gösterdi. İnek peyniri üretimi 50 bin 945 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 azaldı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 469 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 60,6 azaldı.
YOĞURT ÜRETİMİ ARTTI
Yoğurt üretimi 89 bin 229 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 arttı. Ayran üretimi ise 45 bin 2 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,8 artış gösterdi. Ocak ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,5, protein oranı ise ortalama yüzde 3,2 olarak tespit edildi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,4 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 arttı.

ÜRETİCİ FİYATTAN DERTLİ

Kula Süt Üreticileri Birliği Başkanı Halil Uysal yaptıkları girişimlerle yem fiyatlarında yüzde 6’lık bir geri çektirme olduğunu ve önümüzdeki süreçte düşük olan süt fiyatlarının artması için çalışacaklarını belirtti.
Kula Süt Üreticileri Birliğinin Mali Kongresi Kula Ziraat Odası Toplantı Salonunda üyelerin katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Başkan Harun Uysal göreve başlayalı bir yıl olduklarını ve bu süre içerisinde üreticilerin sorunlarını dinleyerek sıkıntıları yok etmek için yönetim kurulu olarak gerekli çalışmaları gerçekleştirdiklerini anlattı. Başkan Uysal, “Bu konular içerisinde en önemlisi yem fiyatlarındaki aşırı artışlardı. Bununla ilgili olarak da bakanlık düzeyinde girişimlerimiz oldu. Yüzde 6 oranında fiyatlar geri çekildi. Ayrıca süt fiyatlarının da çok düşük olması konusunda görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah istediğimiz fiyatlara ulaşacağız.” dedi.
Açılış konuşmasının ardından divan başkanlığını Alaettin Sönmez in yaptığı kongrede birliğin 2015 yılı mali tabloları üyeler tarafından da oy çokluğu ile ibra edildi. Kongre sonrası Süt Üreticileri Birliği Başkanı Harun Uysal üyelerine teşekkür ederek kongrede alınan karaların hayırlı olması dileğinde bulundu.
Kongreye Selendi Süt Birliği Başkanı Servet Akyıldız da katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ