Üzümde rekolte bilmecesi

Üzümde rekolte bilmecesi
Reklam

İzmir ve Manisa Ticaret Borsaları tarafından açıklanan üzüm rekoltesi tahminine Manisa Şehzadeler İlçesi Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa Kaçire’den tepki geldi

Bu sene üzümün gerek hava şartları gerek afetler nedeniyle zarar gördüğünü kaydeden Kaçire, “Kalitenin düşük olduğu yerde rekolte de düşük olur. Bu rakamı neye göre açıkladılar anlamak mümkün değil” dedi.
Yaşanan olumsuz hava şartları ve afetler nedeniyle üzüm bağlarında yaşanan zarara rağmen İzmir ve Manisa Ticaret Borsalarının üzümdeki rekolteyi geçen yıllara göre daha yüksek olarak açıklaması tepki çekti. Şimdiye kadar yaptıkları rekolte tahminlerini sürekli tutturan ancak iki yıldır rekolte tahmini yapmayan Şehzadeler Ziraat Odasının Meclis Başkanı Mustafa Kaçire, şöyle konuştu: “Geçen hafta İzmir Ticaret Borsası ve Manisa Ticaret Borsası üzüm rekoltesini tespit yaparak açıklamış. Rekolte için İzmir Ticaret Borsası 328 bin ton ila 348 bin ton civarında diyor. Biz yaklaşık iki senedir bunu yapmıyoruz. Geçen yıllarda önceki yıllarda sürekli olarak rekolte tespiti yapıyorduk. Manisa Şehzadeler Ziraat Odası olarak üzüm rekolte tespitini bıraktık. Bırakmamızın yegane sebebi şudur. Biliyorsunuz arz ve talebe göre tüccarımız, esnafımız, borsacımız fiyat vermeye başladı. Onlar kendi akıllarınca gitmişler, dolaşmışlar ama neye göre tespit etmişler onu da bilmiyoruz. Biz şunu ifade ediyoruz. Bu sene hem hava şartları hem doğal afetten dolayı üzümde hem rekolte hem kalite bakımından düşüş var. Belki arkadaşlarımızın bunun farkında değil. Burada gördüğünüz üzüm bağlarındaki salkımlardan bellidir. Aynı zamanda her asmada, her çubukta her ürün aynı kalitede değil. Kalite bakımından da bayağı düşüklük var. Kalitenin düşük olduğu yerde rekolte de muhakkak düşük olacaktır.”
TARSİM sigortası olan yerlerde TARSİM’in tespitini yaptığını kaydeden Kaçire, şunları söyledi: “Hatta yüzde 50-70-90 gibi hasar tespiti olan birçok bağımız var. Buna nazaran üzümde rekoltenin düşük olduğunu söylemeliyiz. Kalite de düşüktür. Tahmin ettiğimiz borsamızın verdiği miktarlarda bir rekolte yoktur. Bununla ilgili açıklamamızı Şehzadeler Ziraat Odası olarak yapacağız. Üzümcüye yine diyoruz, ‘Üzümünüzü açığa vermeyin’. Biz her sene depo tutuyoruz. Getirin üzümünüzü depoya koyalım. Arz ve talebe göre ihtiyacınıza göre üzümünüzü satın sloganımıza tekrar ediyoruz. İnşallah üreticimiz buna uyar. Bu az verimli bir dönemde iyi paralarla yılını tamamlamış olur.”
Rekolte tespitine kesinlikle katılmadıklarını belirten Kaçire, sözlerini şöyle sürdürdü: “Onların dediği tespitte öyle bir üzüm yoktur. Bizim hasar alanlarımız bellidir. Ahmetli, Manisa’nın büyük bir kısmı dolu hasarı almıştır. Alaşehir, Gördes zaten yaş üzüm ihracatı yapıyordu ki yaş üzümde de rekolte bayağı düşük olduğundan yaş üzüm ihracatı hızlanmıştır. Bu zaman içinde yöremizdeki kurutmalık üzüm bağlarına doğru girmiştir. Hatta birçok üreticimizden duyuyoruz ki üzümünü seçip bir kısmını yaşa verecek bir kısmını da kurutacak. Yani çıkış yolunu böyle aramaktadır. Biz bir rekolte tahmini yapmadık. O yüzden bir rekolte söyleyemiyorum. Çünkü biz Şehzadeler Ziraat Odası olarak her sene yaptığımız tespitte kilogram kilogram tutturuyorduk. Benim tahminimce geçen yılın biraz üzerinde üzüm olacak.”
Üzüm üreticisinin borçlu olduğunu kaydeden Kaçire, sözlerini şöyle tamamladı: “Tarım müdürlüğü ve devletimiz buna müdahale etti ama hasar oranı yüzde 30’u geçen yerlerdeki kredi borçlarını erteledi. Biz bunu zamanında söyledik. İnşallah bu faizleri de işletmezler çiftçimiz mağdur olmasın. Devlet müdahil alım kurmadığı müddetçe üreticinin her zaman ürünü hep heba oluyor boşa gidiyor. Arz ve talebe göre fiyat veriliyor. Ben TARİŞ’imizin de yakın zamanda üzüm fiyatlarını açıklamasını istiyorum. Üreticimiz neyi ne kadara satacağını bilsin. Böyle arz ve talebe göre tüccarın veya alıcının eline itilmesin. Devletimiz buna bir el atarsa müdahil alım kurulları bu konuda yardımcı olursa seviniriz, üreticimiz de rahatlar.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ