Vitamini bardakta alın

Vitamini bardakta alın
Reklam

Bir bardak sebze-meyve suyu içtiğimizde kullandığımız bitkilerin içerdiği tüm önemli besin maddeleri neredeyse anında kana karışıyor.

 

Son zamanlarda her gün kendime rengârenk sebze/meyve suları sıkıp içiyorum. Üç dört ay önce başladı bu tutku. Bir tür detokstaydım, yani bedenimi temizlemeye ve hafiflemeye çalışıyordum. Süreç halen devam ediyor ve ben her seferinde yepyeni karışımlar hazırlıyor, boğazımdan geçen bu leziz sıvıya hayranlık duyuyorum.

Sanırım her şey Avustralyalı Joe Cross’un Fat, Sick and Nearly Dead (Şişman, Hasta ve Ölmek Üzere) adlı belgeselini izlememle başladı. Belgeselde hem kilo vermek hem de ilaçların çare olamadığı bir hastalığını iyileştirmek için başladığı sıvı diyetini ve bu diyetin hayatını nasıl değiştirdiğini anlatıyor Joe Cross. Onun gibi 60 gün boyunca sadece sıvı tüketmek gibi bir niyetim yok ancak farklı kaynaklardan bu şekilde beslenerek pek çok hastalığını iyileştiren kişiler olduğunu görmek sebze/meyve sularına olan bakış açımı değiştirdi.

Meyve ve sebzeleri olduğu gibi yemek yerine neden suyunu sıkalım ki diye sorabilirsiniz. Her gün bir koca kâse çiğ salata ve birkaç porsiyon meyve yiyorsak harika ancak yiyemediğimiz zamanlarda bir veya iki bardak sebze/meyve suyu içerek ihtiyaç duyduğumuz besinleri alabiliriz. Peki ya lif konusu ne olacak diyeceksiniz. İki tür lif var, suda eriyen ve erimeyen lifler. Suda erimeyen lifler bağırsak hareketlerini düzenliyor, kişiyi tok tutuyor ve sindirime yardım ediyor. Sebze/meyve sularında bu lifler yok ancak tam gıdalarla beslendiğinizde zaten yeterince lif alabiliyorsunuz. Suda eriyen lifler ise suyu sünger gibi emme özelliğine sahip. Bu lifler kolesterolü düşürüyor, kan şekerini kontrol altına alıyor, probiyotik gibi davranarak bağırsaklardaki iyi bakterilerin çoğalmasını sağlıyor. (Bitkilerin suyunu sıktığımızda suda eriyen lifleri alabiliyoruz.) Bir bardak sebze/meyve suyu içtiğimizde kullandığımız bitkilerin içerdiği tüm önemli besin maddeleri neredeyse anında kana karışıyor. Yani vücudumuz ihtiyaç duyduğu besinleri almak için onları parçalamak, sindirmek, dönüştürmek zorunda kalmıyor. Bu durum özellikle hastalar (ve iyi çiğneyemeyen kişiler) için önemli, hele de sindirim sistemi sorunları olanlar için.

Ben günde hiç değilse bir ana öğün ve bir de ara öğün yerine değişik renklerde hazırladığım sebze/meyve sularını içiyor ve kendimi çok iyi hissediyorum. Size de öneririm.

 

Zencefil ve Elmalı Sebze Suyu

1 orta boy pancar, 1 elma, 1 havuç, 3-4 dal kereviz sapı, bir parça taze zencefil

Pancar, havuç ve zencefili soyun, elmaların sadece iç kısımlarını kesip dilimleyin. Tüm malzemeyi katı meyve presinde sıkarak afiyetle için. (1 bardak)

 

Tijen İnaltong

*Bu yazı Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’nin 23. sayısında yayınlanmıştır.

 

Kaynak: Buğday.org.tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ