Yaban Domuzları Çiftçiyi Canından Bezdirdi

Yaban Domuzları Çiftçiyi Canından Bezdirdi
Reklam

Mersin’in Mut ilçesine bağlı Diştaş ve Çamlıca Mahallelerinde, ekili tarım arazileri ile meyve bahçelerine zarar veren yaban domuzları için sürek avı yapıldı.
Diştaş ve Çamlıca Mahallelerindeki çiftçilerin, yaban domuzlarının ekili tarım alanları ile meyve bahçelerine zarar verdikleri yönünde şikayetleri üzerine yaban domuzu sürek avı yapıldı. Bu amaçla 20 avcı ve 2 sürekçi yaban domuzu avı gerçekleştirdi. Jandarmanın ve 112 Acil Servis ekiplerinin tedbir aldığı sürek avında 23 adet yaban domuzunun etkisiz hale getirildiği bildirildi.
Doğal hayatın korunarak bir denge içerisinde sürdürülebilir olması gerektiğini belirten Mut Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisi Muazzez Cüce, “Domuzlar da bir yaban hayvanı ve bunun da o doğal denge içerisinde bir yeri var. Çok hızlı ürüyor ve çoğalıyorlar. Yaban domuzu kültür bitkilerini yemek, çiğnemek, tarlayı burnuyla sürüp tahrip etmek, sebze ve meyve bahçelerini talan etmek suretiyle zarar veriyor. Diştaş ve Çamlıca Mahallesinde yaşayan çiftçilerimizin talebi üzerine, yabani domuz popülasyonunun zarar eşiğini geçtiği, Mut İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelleri tarafından tespit edilerek gerekli incelemeler yapılmış ve zirai mücadele teknik talimatları ışığında Bakanlığımız tarafından hazırlanan Bitki Sağlığı ve Karantina Program ve Prensipleri doğrultusunda yaban domuzu sürek avı yapılmasına karar verilmiştir” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ