Reklam

Yabancı alıcı “tekel” oldu piyasa bitme noktasına geldi

Yabancı alıcı “tekel” oldu piyasa bitme noktasına geldi
Reklam

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, TZOB Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında son günlerde yaşanan don olaylarının etkilerini, kırmızı et fiyatlarını, gübre ve yemde KDV indiriminin üreticiye yansımasını değerlendirdi.

“TARIM KESİMİNE VERİLEN DESTEKLER YETERLİ VE DENGELİ DAĞILMIYOR”
Bayraktar, tarım kesimine verilen desteklerin yeterli olmadığını ve dengeli dağılmadığını savundu. Tarımsal destek bütçesinden çiftçilerin yüzde 71,2’lik kısmının 2 bin liranın, yüzde 52,8’lik kısmının ise bin liranın altında destek aldığını kaydeden Bayraktar şunları söyledi:
“Desteklerin yüzde 46’sını çiftçilerin sadece yüzde 5’i alırken, yüzde 95’lik kitleye desteklerin yüzde 54’ü kalmaktadır. Destekleme modeli yeniden ele alınmalı, üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması için küçük aile işletmelerine desteklerden daha fazla pay verilmelidir.”

“BÜYÜK BİR YABANCI ALICI TEKEL OLMAYA ÇALIŞIYOR”
Fındık fiyatının 14 lira 80 kuruştan 10 liraya gerilediğini belirten Bayraktar, fındık fiyatının düşüş sebebinin piyasa şartlarından kaynaklanmadığını savundu. Fındık fiyatındaki düşüşün haksız müdahalelerden kaynaklandığını vurgulayan Bayraktar şunları kaydetti:
“Büyük bir yabancı alıcı, yerli ortakları vasıtasıyla tekel olmaya çalışıyor. Bir, iki firmanın tekelleşerek milyonların ekmeği ve kaderiyle oynamasına hiçbir şekilde izin verilmemelidir. Bunu engelleyemezsek bu durum bizim de devletimizin de ayıbı olur. Ancak, bunu başaramayacaklarını, üreticiler olarak emeğimizin ve ekmeğimizin arkasında her zaman dimdik duracağımızı özellikle vurgulamak istiyorum. Hiç kimse yüz binlerce ailenin ekmeğine göz dikmesin, haksız kazancın peşinde olmasın.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Mustafa Günem diyor ki:

  Sayın başkan;
  Tüm görüşlerinizi aynen katılıyorum.Tarımda çiftçye yapılan destekleri daha da açmak gerekirse o bahsettiğin %46 pay alan %5 lik kısmın iş adamı olduğu görülecektir.
  Yalnız benim üzerinde durmak istediğim tarımsal ürünlerin, üretimden pazarlamaya kadar çiftçi lehine yapılması gereken alt yapı çalışmalarıdır. Ben çiftçimizin aracılar ve simsarlardan kurtarılması için üretim bölgelerinde Çiftçi Üretici Birlikleridir. Çiftçi birlikleri ürün fiyat belirlenmesinden tutunda malın ihracatına kadar görev almalıdır.
  Bahsettiğim birlikler (paketleme,depolama,kurutma ve meyve suyu vs) entegre yapıya sahip olmalidir.Böylece. ürün fiyat kaybetmiyecek ve uretici kazanacaktır. Hatta öyle diyorum ki hal patronlarının yerine birlik halleri kurularak malar daha saglikli ve ucuza halka ulastırılmalıdır.
  Böyle yapılanma ancak ciftcilerimizin en büyük kurumu TZOB zorlamasıyla olacaktır.
  En buyuk hayalim, ulkemde yüzü gülen. ureticiler gormektir.

BİR YORUM YAZ