Yol yapımı fidanları kuruttu

Yol yapımı fidanları kuruttu
Reklam

Adana’nın Karataş ilçesine bağlı Gümüşyazı köyünde yapılan ve uzun süren yol çalışması sırasında önlem alınmayışı sonucu oluşan toz bulutları 2300 mandalina fidanını telef etti. Ziraat mühendisleri, tıpkı insan gibi nefes almaya ihtiyacı olan fidanların toz bulutları yüzünden canlılık özelliliğini kaybettiğini belirtti. Fidanları kuruyan bahçe sahibi de çalışmayı yapan belediyeye isyan etti.

FOTOSENTEZ YAPAMADILAR
Gümüşyazı Köyü’nde duraksamalarla devam eden çalışma yüzünden gelip geçen araçların oluşturduğu yoğun toz bulutu üretici Turgay Köziğ’in 37 dönümlük bahçesinde büyük zarara yol açtı. Bahçede inceleme yapan ziraat mühendisleri özellikle yola yakın kesimde bulunan 2300 fidanda ağır hasar tespit etti. Ziraat Mühendisi Gökçe Ateş,”Tüm yapraklar toz ile kaplandığı için bitki fotosentez yapamıyor, yani şu an hava alamıyor. Bu da fidanın gelişimine engel olduğu için ne meyve verebiliyor ne de olan meyveyi geliştirebiliyor. Toz bulutlarına bir çare bulunamazsa tüm bahçedeki ağaçlar telef olur” dedi.

EMEKLERİM BOŞA GİTTİ
Yol çalışması sonucu oluşan toz bulutundan mağdur olan üretici Turgay Közig ise zararının büyük olduğunu belirterek,” Yol çalışması bir aydan fazla bir zamandır sürüyor. Çalışma uzun sürdüğü ve yolu da arazözlerle sulamadıkları için yoldan kalkan bütün toz bahçemdeki ağaçların üzerine yapıştı. Benim 2300 mandalina fidanım zarar gördü. Bu zararımı kim karşılayacak bunu merak ediyorum. Ağaçlarım tozla kaplandığı için gelişmeyip, kuruyor, yıllardır verdiğim emekler çöpe gidiyor” şeklinde konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ